Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

BLUESOVÉ PEKLO, LOK FOLKU A PAN DR. Recitály – sobota 7.7.2001 – scéna Radnice

Zahajovala kapela Blueshell (čti blůz hel) s frontmanem Lubošem Machkem. Ten na sebe poutal pozornost už svým vzhledem, místo před dvěma lety dlouhovlasého člena klidné kapely MEDart před námi stál holohlavý exhibicionista v červené batikované sukni. Majíc doma demo nahrávku Blueshellu byla jsem vystoupením kapely poněkud překvapena. Z regulérní sestavy byl totiž na Zahradě jen Luboš, zbylé muzikanty zastoupili hosté a tak se nejen hrálo, ale i recitovalo, protože jedním z oněch hostů byl i excentrický básník Thomas. Trochu jsem si připadala jako na srazu amatérských mladých divadelních souborů, v každém případě se toto vystoupení úplně vymykalo zaběhanému modelu „uvést písničku, písnička, uvést písničku, písnička…“. Pravda, některé verše byly na můj vkus až moc cynické, ale vystoupení jako celek bylo super. Jako přídavek dala kapela přetextovanou Knocking on the Heaven´s Door. A co se nestalo. Připravující se Folklok asi už svrběly prsty, nejprve vyšel na podium bubeník, potom baskytarista a nakonec Petr Bohuslav s foukačkou. Společný jam vyvolal spokojený úsměv na tváři nejednoho diváka.

Po bouřlivém potlesku Blueshell odešel a na podium vystoupali zbývající členové Folkloku, aby mne konečně přesvědčili, že i s bicími to jsou pořád oni, ta samá skvělá kapela jako na debutové desce. Loni jsem totiž byla z přibrání dalších členů poněkud rozpačitá, na Radnici to však nemělo chybu. Moc starších písní nehráli – a protože jejich druhou desku V dešti neznám, vychutnávala jsem si zdánlivě nové písničky.

Závěr dopoledne obstaral Dr. Rudolf Vomiště, nikoli písničkář, jak by se podle poněkud podivného názvu zdálo, ale kapela. Kapela s velmi zvláštním nástrojovým parkem – trojsestava kláves a šestistrunná basa, to jsou ve folku dost nezvyklé prvky. To naopak prvek výborná zpěvačka, který Vomiště také vlastní, je už téměř běžným inventářem. Byla jsem překvapená, když jsem kapelu na Radnici slyšela, že se v soutěži o Krtečka umístila tak mizerně.

A i celkově bylo dopoledne vynikající, zatím jsem si libovala, že na mne vyšla dobrá scéna. Sluníčko teprve vystrkovalo paprsky a jemně lechtalo kůži. Zatím.

Lucka Jirků

Lucka Jirků