Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

CO S TĚMI MRTVOLAMI, ŠÉFE?

V tomto článku s poněkud zavádějícím nadpisem raději detektivní zápletku nehledejte – místo záhady zamčeného pokoje obsahuje úvahu nad tím, proč z českých folkových konferencí vymizel život

První česká folková konference vznikla někdy kolem roku 1996. Od té doby se objevilo ještě několik dalších, o kterých vím. Ponechám nyní stranou smysl existence několika stejně orientovaných konferencí – mým cílem je zjistit, proč a kam z nich zmizely diskuse a život vůbec.

Začátek existence konferencí byl poznamenán euforií z nové možnosti komunikace. Tomu odpovídal i tok informací – často se objevovaly diskuse o nových albech a recenze na ně, výměny názorů na jednotlivé interprety či reportáže z koncertů a festivalů. Tehdejší výhoda oproti dalšímu možnému informačnímu zdroji, kterým byly papírové časopisy, je nabíledni – možnosti on-line komunikace a sdílení aktuálních informací jsou s časopisem vycházejícím jednou za měsíc nesrovnatelné.

Postupem času se ovšem objevil další fenomén – webové folkové časopisy. Každý z nich se posléze určitým způsobem vyprofiloval, takže nabízí něco trochu jiného než ostatní. Společným jmenovatelem je ovšem nabídka aktualit, která do značné míry pokrývá dění u nás, alespoň co se týče koncertů, festivalů a nových alb. Kromě toho lze na webu nalézt recenze téměř všech relevantních alb, která vycházejí, a rozhovory s interprety. Má-li čtenář potřebu prezentovat svůj názor anebo diskutovat, web mu to umožní také – kupříkladu na InternetFOLKu běží několik diskusí vždy na jedno dané téma, obvykle související s článkem.

Přičteme-li k tomu ještě neustále přibývající internetové prezentace interpretů, není divu, že konference téměř zašly na úbytě: kdo má zájem o informace týkající se aktuální nabídky koncertů nebo alb, najde si je na stránkách příslušného interpreta, mnohdy dokonce s možností stažení hudební ukázky; kdo hledá recenze na CD, které si chce pořídit, uspěje pravděpodobně ve webovém časopise; kdo chce diskutovat, má možnost realizace tamtéž.

Obávám se, že vývoj přenesl těžiště internetové komunikace na web. Je to přirozené – valná většina uživatelů má tendenci informace spíše přijímat než poskytovat. Právě proto si však nemyslím, že elektronické konference jsou uzavřenou záležitostí – naopak: nabízejí svým členům přísun informací bez nutnosti aktivně je na webu vyhledávat. Záleží tedy jen na nás, zda tuto možnost chceme a budeme využívat.

Tomáš ´Doug´ Machalík

Tomáš Machalík