Press "Enter" to skip to content

DEN TŘETÍ ANEB PORTY JSOU UDĚLENY

Třetí sluneční den nabitý muzikou od dopoledních hodin vrcholil nočním oznámením vítězů letošní Porty.

Předpolední program zahájila autorská soutěž. V ní se předvedli Tah, Bodlo, Věra Klásková-Pourová, Pavel Jim Macháček, Zrcadlo, duo Pavel Pokorný a Jaroslav Burian, Roman Špilda Špilínek, Pocity a Jeroným Lešner. Celé odpoledne běželo ve znamení recitálů a opět o krok lepší byly stálice – Nezmaři s Mikim Ryvolou, Kapitán Kid , Wabi a baby – pod touto záhadnou šifrou bylo možno identifikovat Wabiho Daňka, Věru Martinovou a její sestru Lenku Slavíkovou.

Kapitán Kid (foto Cejvik) Večer rozpohyboval publikum Samson se svou partou. Kapitán Kid původně přijel zahrát jen na recitál, ale slušelo mu to i na velké scéně. V závěru jeho bloku se opakoval předešlý večer a stojící amfiteátr tleskal předávání Zlaté Porty jednomu ze zakladatelů Porty, spisovateli a trampskému písničkáři. Na modro skvěle obarvil trávu Monogram a závěr patřil Wabimu Daňkovi s Milošem Dvořáčkem a Roháčům.

Soutěžní část přehlídky zahájil úžasným způsobem vokální O.K.TET. Duo Nestíháme je velmi mladé a velmi na sobě ještě bude muset pracovat. Tah byl přesný, dokonalý, ale za srdce letos nevzal. Douda band udělal velký pokrok a v některých momentech byl špičkový. Kvintě nepomohl zvukař, ale přesto zahrála v pohodě a s chutí. Vloni byli Jewelci o kousek lepší, přesto i tak předvedli velmi slušný bluegrass. Také poslední soutěžní skupina Pročne podala slušný výkon.

Zatímco pod pódiem se jásalo při nočním country bálu, nadešel čas poroty. Ještě v noci se dovědělo rozezpívané a roztančené výstaviště letošní vítěze. Autorské Porty byly uděleny dvě – Jeronýmu Lešnerovi z Řeže u Prahy za písničku „Rozbíjení džbánů“ a Romanu Špildovi Špilínkovi z Českého Krumlova za píseň s příhodným názvem „Nikdy jsem nevyhrál Portu“. Interpretační Porty si z Plzně letos odvezou do Brna Drive a Lucie Faltýnková, do Ostravy Douda band a jedna Porta zůstane doma v Plzni zásluhou Strašlivé podívané.

Portýr přinesl další překvapivou novinku:
Značná nervozita zavládla v kuloárech portovního dění, neboť ČTK zveřejnila následující zprávu, která by mohla přinést jistý problém v přítomnosti předsedy poroty Wabiho:
Plzeň. Daňka, který se téměř dva týdny pohyboval mezi kolejemi nedaleko hlavního železničního nádraží v Plzni, se podařilo odchytit. V úterý večer byl uspán narkotizační střelou, naložen a převezen na bezpečné místo. Diváky Porty můžeme uklidnit – bezpečným místem se stal areál výstaviště a přítomnost na kolejích byla vysvětlována jakýmsi blíže neurčeným stíráním rosy.

Výsledky jsou jasné, Porta se přehoupla k poslednímu dni a zdánlivě by už žádné velké překvapení neměla přinést…

Milan Belmondo Plch