Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

MIŠÍK, JARRET A POUPATA POD KOMÍNEM 2002

V sobotu 7. září se v Praze 9 – Třeboradicích uskuteční nejstarší folkový festival v Praze – POD KOMÍNEM 2002. Vedle mladých a nadějných interpretů se zde představí celá plejáda vyzrálých a zkušených muzikantů – liberecký Jarret, pardubická Poupata, brněnský Ivo Cicvárek a Mošny, jihlavská Žofie Kabelková, pražští Jeroným Lešner a Jan Matěj Rak, a v neposlední řadě také speciální host Vladimír Mišík.

Celý dlouhý koncert jsme pro vás velice pečlivě připravili, a tak jeho konání neohrozily ani nedávné události, a nemůže ho ohrozit ani nepříznivé počasí. V případě chladného nebo deštivého dne je totiž v Třeboradicích připraven suchý a zateplený sál.

POD KOMÍNEM 2002 je rozdělen na dvě části – dopolední a odpolední program:

Dopolední program – Nadějné naděje (začátek v deset hodin):
Disneyband – lídr tohoto dua, Martin Kadlec, dostal jejich hudbu do úrovně, za kterou by se nemuseli stydět ani ostřílení profesionální písničkáři.
Negativ – kapelník Jan Diesel Svoboda zařídil směrování téhle folkové kapely lehce renesančním směrem, a ukazuje se, že to není vůbec na škodu.
BHUK – kapela existuje velice krátce, za sebou má několik klubových vystoupení. Kapelnicí kapely je Daronela Nováková, dosud neobjevená mladá a nadějná pedagogická pracovnice.
Missa – revival Karla Kryla, provádění šetrným a laskavým způsobem. Kdo má rád Krylovy písně, bude jistě potěšen jejich živým podáním. Asi největším úspěchem MISSY v letošním roce je účast na festivalu Krylonoce v Novém Jičíně.
Michal Knébl – známá postava pražské Krychle, excentrický písničkář s houslemi a foukací harmonikou, veliká atrakce.
Odpolední program – Mladé folkové špičky (14 hodin):
Hluboké nedorozumění – kluci a holka na nás vystrkují růžky už třetím rokem, za sebou mají několik desítek úspěšných vystoupení na folkových festivalech po celé republice. Kapelníkem kapely je Petr Vratný, který si s sebou většinu spoluhráčů přivedl ze zaniklé skupiny Merliton.
Jan Matěj Rak – letošní držitel „štábního“ Krtečka ze Zahrady. Jeho doménou jsou krátké, vkusně vypointované písně.
Acoustic Impact – letošní velký objev, trio muzikantů hrajících hudbu flamenkového typu vyčleňujících se z táborského Telegrafu. Jejich muzika je čistě instrumentální, ale je našlapaná akcí a harmonickými fígly.
Jeroným Lešner – absolutní vítěz písničkářského krtečka Zahrady 2002 a držitel Porty z Plzně. Dlouholeté Jeronýmovo úsilí se začíná zúročovat a on se tak stává jedním z neoblíbenějších písničkářů současné generace.
Poupata – jejich největším letošním počinem je vydání čtvrté autorské desky s názvem Mezi černou a bílou, a také vydání souborného zpěvníku v edici Folk & Country. Poupata můžete v Třeboradicích slyšet naposled před jejich měsíčními prázdninami, na které odjíždí do Řecka přímo z festivalu.
Bůhví – naprostý objev letošní sezóny, folkrocková formace, která má opravdu dobře našlápnuto.
Mošny – jedna z našich nejúspěšnějších vokálních kapel, držitel Krtečka i dalších významných ocenění. Na pražské půdě prakticky nevystupuje, a tak diváci POD KOMÍNEM 2002 budou mít jedinečnou možnost je slyšet.
Ivo Cicvárek & OKO – tomuto nadějnému triu letos vyšla u Indies Records už druhá řadová deska, a podle ohlasů kritiky i posluchačů to vypadá, že bude dost úspěšná. Do Třeboradic letos Ivo přichystal program, který bude do jisté míry propojený s blokem Žofky Kabelkové, takže se jistě máme na co těšit.
Žofie Kabelková – bezesporu nejúspěšnější mladá písničkářka současné doby, loňská vítězka písničkářské Zahrady se chystá k nahrávání svého prvního alba. Její průzračný a jasný hlas otvírá srdce všech folkových posluchačů s nebývalou rychlostí.
Kvokál – hotový buldozér mezi vokálními kapelami. Dvojnásobný držitel Krtečka i Porty letos přijal do svého středu zpěvačku Míšu Jeřábkovou, a tak se i díky posile z loňska – Jeronýmu Lešnerovi – stal personálně velmi silnou vokální kapelou. Kvokál navíc pro letošní festivalovou sezónu zpracoval nový repertoár, který je zřejmě nejlepší kvokálovský repertoár vůbec.
Jarret – liberecká kapela, která už dávno přerostla regionální rámec a teď s velkým úspěchem útočí na uši posluchačů po celé republice. Jarret letos navíc vydal svoji druhou řadovou desku UNIKAT, o které se v tuto chvíli již hovoří jako o folkové desce roku.


Speciální host:
VLADIMÍR MIŠÍK & JAN HRUBÝ – dvě legendy na jednom pódiu. Vladimír Mišík je oblíbencem českého folkového i rockého publika už celá čtyři desetiletí. Jan Hrubý není legendou o nic méně, a tak nás letos v Třeboradicích čeká opravdu skvělý zážitek.

POD KOMÍNEM 2002 letos moderují Tomáš Hrubý – publicista a člen vokální skupiny Pětník, a Tomáš Zeno Václavík – písničkář a redaktor časopisu FOLKtime. O vaši zábavu je tedy postaráno a tak věříme, že v Třeboradicích všichni potkáme. Podrobné informace o dopravě, programu, ubytování a mapu najdete na www.folktime.cz/podkominem.
Vláďa Šaolín Konopas, dramaturg festivalu

čten. příspěvek