Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

PECKY Z TRAMTÁRIE

Album Pecky téměř všecky už sice nepatří mezi nejžhavější novinky, ale když se mi před nedávnem dostalo do ruky, zaujalo mne natolik, že jsem se rozhodl o něm napsat. Takhle nějak by se totiž desky typu Best of… měly dělat.

Že bývají výběry toho nejlepšího z autorovy dílny vydávány zejména pro namaštění kapes zúčastněných, to je taková tichá pravda. Náklady na studio se nachází v řádu čtyř až pěti nul, o času pro skládání, aranžování a nahrávání písní ani nemluvě – a všechny tyto položky u „bestofů“ chybí. Finální ceny však jsou s cenami řadových desek totožné. Až na pár výjimek. Vlasta Redl a BMG mě potěšili, neb jsou jednou z nich.

V současné Redlově diskografii je přibližně deset alb, na nichž měl zásadní podíl. Devět z nich se promítlo do recenzovaného výběru, chybí jen balady se Zuzanou Homolovou, což je vcelku pochopitelné. Mimo čtyř poctivých Redlových sólovek tu zato nechybí dvě flekovky, dvě desky se Slávkem Janouškem a Samsonem Lenkem a fúze AG Fleku s Hradišťanem. Playlist tak obsahuje nevídaných 31 písní.

Že to je hit na hitu je asi každému jasné, neboť přes občas trapné, opilecké či arogantní chování Vlasty Redla na pódiu, jsou písně z jeho šuplíku a následně studia vybroušené kamínky. Pod hrozbou nesmrtelnosti faux pas ve zvukové konzervě si Redl při nahrávání desek dává stoprocentní pozor a na svět nevypustí mizerně nahranou písničku.

Nyní by se možná mohlo říci, že vydavatelství už bylo dost hodné, když vydalo hned dvě cédéčka. Jenže v duchu současných reklamních sloganů je vždy třeba přidat něco navíc, utrousit bonus. Celé CD navíc, to je houby bonus, bonus by měla být jen maličkost, nějaké vaření z vody. Ale firma se ještě jednou rozšoupla – nejen, že přihodila dvě Redlovy písničky ze slovenského muzikálu Kubo, ale také dva videoklipy k písním Bože můj a Dvakrát. Zejména druhý jmenovaný je naprosto senzační, kdo ho neviděl v televizi, neměl by si tak originální dílko nechat ujít alespoň na monitoru počítače. V kontrastu bezmyšlenkových a primitivních klipů, které mívá například Kamelot, Redlův příklad zářně ukazuje, že se nemusí jednat jen o pár pohyblivých obrázků na pozadí písničky.

Z výše uvedeného je jasné, že Pecky téměř všecky jsou CD-Extra a pro přehrávání klipů je nutno použít počítač z roku 1997 a výše. Doufám, že se podobných výběrů (více písní + video za rozumnou cenu) dočkáme i od dalších interpretů potažmo vydavatelství, protože každý jiný způsob je nechutným taháním peněz z portmonek hudbymilovných občanů.

David Jirků

Vlasta Redl: Pecky téměř všecky, 2000 BMG Ariola ČR
CD1: Tak jsem tady, Rehradice, Co když, Letiště, Příteli, Smrti, Zase nic, Dvakrát, Večer křupavých srdíček, Bože můj, Husličky, Sbohem galánečko, Dohrála hudba
celkový čas 45:12
CD2: Až na poslední stránku, Montér blues, Bečva, Hrála mi Julii, Kdyby, Ten vánoční čas, Spánembohem zvostávejte, Doma je doma, Ještě mi chvilku zpívej, Opět na výletě, Omilienci, Vlaštovka, Možná už naposled, Láska je, Napiš mi brzy, Na jezeře zlatých ryb, Jak vlastně vypadáš, Čarodějova píseň
celkový čas 56:21

David Jirků