Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

UŽ MÁTE NOVÉ ČÍSLO CEST?

Teď mám coby autor článku dvě možnosti. Buď si vyberu nějaké číslo ze štosu, který přede mnou leží a popíšu, jak časopis vypadá, jaké má rubriky, jak často vychází, kolik má stran atd. Nebo o něm povedu řeč s nějakým odpovědným člověkem a nechám ho, ať to udělá za mě. Uznejte sami, že to zní líp. Odpovědi na mé otázky mi tedy dávali AlíK a Strašidlo. Nenechte se zmást mužským a středním rodem přezdívek, obě to jsou roztomilá ženská stvoření.

Můžete charakterizovat Cesty?
AlíK: Cesty jsou trampský časopis, který je, dá se říct, rozdělen do dvou částí. Má svou literární část, kde jsou povídky a básničky od současných autorů a zároveň i přebírané věci od osobností jako byli Wabi Ryvola nebo Kapitán Kid. Vždy samozřejmě s jejich svolením a s uvedením zdrojů.
A pak má časopis ještě zpravodajskou část, kde jsou zprávy a reportáže. V ní je i kalendář akcí, které proběhnou, takže čtenáři mají možnost se orientovat, co se kde chystá.

Záběr časopisu je spíše ostravský, nebo zasahuje dál?
Strašidlo: Cesty vznikly jenom pro malý okruh našich kamarádů, což je Ostrava a okolí. Pak se to začalo rozšiřovat, mohli jsme zavést předplatné, časopis se líbil.
AlíK: O rozšiřování se samozřejmě snažíme, ten okruh se postupně zvětšuje.

Kolik lidí na Cestách pracuje a jak často vycházejí?
Strašidlo: V redakci jsme čtyři a pak máme asi deset, patnáct externích dopisovatelů, z nichž někteří jsou z Ostravy a někdo třebas z Prahy.
AlíK: A je to dvouměsíčník.

Kolik času zabere jedno číslo? Děláte na něm průběžně, nebo si nárazově vyhradíte třebas víkend?
AlíK: Zabere to tolik času, kolik máme (smích).
Strašidlo: Děláme číslo třeba celý víkend, když zjistíme, že ho máme plný, tak jedeme v noci přes týden, když zjistíme, že ten víkend na to můžeme obětovat, tak padne.

Dá se sehnat jenom v Ostravě, nebo i jinde?
AlíK: Máme adresy čtenářů a rozesíláme jim nová čísla osobně.

Kolik má časopis stran?
AlíK: Já tam skočím (a odeběhla pro číslo)
Strašidlo: My jsme teď nějak redukovali.

Jak dlouho už Cesty vycházejí?
Strašidlo: Teď je čtvrtý ročník. Ze začátku bylo šest čísel za rok, pak čtyři, pak zas šest a ubrali jsme stránky. Předtím bylo 48 stránek na čtyři čísla, teďko je kolik?
AlíK: (přibíhá) Dvacet osm.
Strašidlo: 28 stránek na šest čísel ročně.


Jaký je náklad?
Strašidlo: Děláme pokaždé sto kusů.

Plánujete nějakou akvizici na internet?
AlíK: Plánujeme. Bude informativní, nebude tam časopis celý. Okruh trampských čitatelů je dost konzervativní na to, aby se všichni rozšířili na internet. A pakliže by to někdo četl jen na internetu, snížil by se nám okruh čtenářů natolik, že by ten časopis prakticky nešel vydávat. On tisk sta kusů je skoro stejně nákladný jako tisk padesáti kusů. Takže na internetu budou pouze informativní stránky.

Jak se tedy zdá, elektronická konkurence od trampíků z Ostravy InternetFOLKu nehrozí. I kdyby ale hrozit měla, chtěl bych Cestám popřát, aby se jim dařilo i do dalších let alespoň tak, jako doposud.

David Jirků

David Jirků