Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Proglas v týdnu od 13. února

úterý 14. února od 19.15 h
Hosty pořadu Jak se vám líbí budou členové ostravské folkrockové skupiny Douda Band. Ta své zatím jediné album Na jabloni vydala v roce 2003, avšak v současné době připravuje novou nahrávku. Několik písní z ní si budete moci v pořadu poslechnout.

středa 15. února od 19.15 h
Každou třetí středu v měsíci Proglas představuje novinky z hudebního vydavatelství Indies Records. Tentokrát bude hostem ve vysílání Jaromír Kratochvíl, který má na starosti ediční řadu Happy Trails. Hovořit bude o připravovaných albech Karla Vepřeka, cimbálové muziky Danaj nebo skupiny Družina.

čtvrtek 16. února od 19.15 h
Brněnský kytarista, zpěvák a písničkář Vladimír Václavek (známý například ze skupin Dunaj, Klar nebo V. R. M.) vydal před koncem loňského roku své třetí sólové album Ingwe. To obsahuje delší kompozice na pomezí folku, minimalismu, alternativy a world music. Rozhovor s Vladimírem Václavkem právě o tomto novém albu poslouchejte na Proglasu ve čtvrtek večer.

pátek 17. února od 19.15 h
Své první album s názvem Na štěstí sáhnout nedávno vydala folková kapela Toman a lesní panna ze západočeských Blovic. Kapelnicí a hlavní autorkou repertoáru skupiny Romana Tomášková, která hraje na bezpražcovou baskytaru stejně dobře jako na šalmaj a řadu dalších nástrojů. Dalšími členy jsou klávesista Pavel Toman a kytaristka Mirka Králová. Rozhovor s členy kapely poslouchejte v pátek 17. února.

sobota 18. února od 15 h
V repríze odvysíláme rozhovor s klavíristou a zpěvákem Frédérikem Fortesem, Francouzem, který své texty píše v okcitánském jazyce. Tato románská řeč, kterou hovořili například středověcí trubadúři, se přes hegemonii francouzštiny nadále rozvíjí. Fortes bude v pořadu hovořit mimo jiné o posunu vnímání tohoto jazyka ze strany francouzských úřadů. Zatímco jeho prarodiče byli ještě za používání tohoto "nářečí" ve škole trestáni, dnes mají obyvatelé jižní Francie možnost učit se v okcitánštině od mateřské školy až po univerzitu. V pořadu si budete moci poslechnout několik skladeb z Fortesova alba Comedia. Novinku Gibraltar zpěvák připravuje na letošní jaro.

sobota 18. února od 19.15 h a úterý 21. února od 16.55 h
V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! se bude Milan Tesař věnovat britskému zpěvákovi Robbiemu Williamsovi. Zatímco dvousvazková encyklopedie rocku a popu z roku 1999 mu ještě nevěnovala samostatné heslo, v současné době Williams sbírá jednu cenu za druhou a v mezinárodní anketě o nejlepší živé vystoupení suverénně zvítězil před Bobem Dylanem, Jimi Hendrixem nebo Elvisem Presleym.