Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Fest zapřaženo

Jako na zavolanou a jako na ilustraci mých slov o rozdílu mezi exploatací folklóru a inspirací folklórem přichází album Zapřahajte žebřiňák skupiny Fleret a Jarmily Šulákové. Drží se osvědčeného modelu, realizovaného nejnázorněji snad na albu Zafúkané a patrného na většině dalších desek: mix lidových neupravených, lidových upravených a lidově inspirovaných písní. Tato kombinace se dá dohromady a znovu rozdělí podle jiného kritéria: drsné vypalovačky, romantické balady a lidové nápěvy. Nu a tak se stane, že skoro každou písničku můžete zařadit do jiné škatulky.

ŽebřiňákÚvodní Na dědině sice jako by z oka vypadla Však máte nalété z jednoho  z  předchozích alb, ale svou zemitostí a nefalšovanou upřímností odzbrojuje, takže se na opakování tématu ani nezlobím. Podobně Že sa nestydíte, vypalovačka s Jarmilou Šulákovou a s valašským, drsným a rázovitým humorem mě dostala asi nejvíc. I třeba proto, že jsem si myslel, že si Fleret a Jarmila úlohy rozdělí -  Fleret se bude věnovat tvrdším písním a Jarmila Šuláková zajišťovat čistou tvář folkloru – ale vůbec tomu tak není, Jarmilka se s chutí a vervou pustí právě do takové věci, jako je Že sa nestydíte. Úplně vidím rozzlobenou obyvatelku Valašska, která vám vynadá, ale vzápětí vás  i pohostí.

Poměr písní inklinujících k lidové formě je vyrovnán s poměrem těch „drsnějších", autorských (z dílny převážně Z. Hrachového), a k tomu tři balady (Nesedávaj v kútě, Cérečka z Lidečka), z nichž zejména jednu (Až zavřu dvéři) si dá i Jarmila Šuláková. Jarmila má pak i několik samostatných věcí – asi nejvíc exceluje v kratičké Halekačce. Ve všech těchto valašských písních ale skupina zachovává ducha i charakter písní – ostatně, Jarmila Šuláková nad tím jistě alespoň symbolicky bdí, ale nijak přísná být nemusí.

Nechybí ani výlety, či spíše úlety: Transylvánská je tak trochu jako jistá Beskyd-ska, ale naruby. Lélo-lélo a Ovečka jsou psány jakoby  v mlžných oparech čajoven silnějšího kalibru… No, bez těchto písní by CD mohlo být, ale je zřetelné, že na nich ani nestojí, a tak odplynou, aniž by snížily účinek písní zařazených v kategoriích výše vyjmenovaných.

Fleret natočil další desku, na které mapuje stav valašského folklóru v terénu, a ne ve pracovnách studiových mágů, a vzkazuje tím zbytku nevalašského světa, kde folklór hledat a jak žije. Užitečná zpráva, která  potěší jak obsahem , tak formou.

Fleret: Zapřahajte žebřiňák, Wmusic 2006, 43:22 **********

Na dědině, Já su od Lidečka, Nesedávaj v kútě, Že sa nestydíte, Transylvánija, Lélo, lélo, Jede Valach, Juro, ty už nejsi cos býval, Vizovické pečivo, Cérečka z Lidečka, Na Vsetíně, tam je lúka, Ovečka, Počkaj, postoj, Halekačka, Gdyž sem šel z Mlacovy, Zapřahajte žebřiňák, Až zavřu dvéři.