Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Představujeme účinkující iFOLK JAMu 2007 – Petr Rímský

Již ani ne deset dní zbývá do startu iFOLK JAMu 2007. To, že začíná 17. února v 15:00 hodin v Divadle Za plotem a že se na pódiu pod moderátorským vedením Miloše Kellera vystřídají Kámen úrazu, Nestíháme, Sekvoj, Martin Rous, Načas, Šantré, My3.avi, Hromosvod a Petr Rímským – to všechno už nejspíš víte. Ale možná nevíte, kdo to je ten Petr Rímský…

Petr RímskýNestor iFOLK JAMu 2007, písničkář a kytarový mág Petr Rímský, patří k pozapomenutým legendám folkové scény. Své dvě autorské Porty vyhrál v dobách, kdy se obrat keramický nesmysl, označující trofej soutěže, psával ještě v úvozovkách. První Portu získal v roce 1986 za Blues o hvězdě. Na lochotínské scéně jeho kytaru tehdy podporovala rozsáhlá souprava perkusních a bicích nástrojů Pavla Plánky. V té době patřil Petr Rímský k nejúspěšnějším muzikantům folkové scény. Přesto si dovolil vystupovat i na scéně trampského undergroundového Klubu Polská 2, který pod tlakem StB ukončil svoji činnost v prosinci 87. Svoji druhou autorskou Portu Petr vyhrál v roce 88 za píseň Křídla a kopyta.

Listopad 89 přinesl do života Petra Rímského novou kapitolu. Opouští Prahu, stěhuje se do Brna a zakládá zde dodnes fungující agenturu Hitbox. V jeho péči vydává její nakladatelská sekce v 90. letech autorizované kompletní zpěvníky písničkářů Jaromíra Nohavici, Karla Kryla, Karla Plíhala, Wabiho Daňka a skupiny Fleret, včetně notového a akordového záznamu. V Hitboxu dále vyšla řada evergreenových zpěvníků v anglickém originále a velmi dobrých hudebních příruček. Některé z nich jsou dílem Petra Rímského. Hlavním přínosem tohoto vydavatelství ale byl Petrem redigovaný hudební časopis Hitbox, mnohými odborníky považovaný za jeden nejlepších svého druhu u nás. V současné době je nakladatelská činnost Hitboxu zakonzervována, funguje pouze distribuce starších titulů. Pod hlavičkou Hitboxu provozoval a provozuje Petr Rímský i další činnosti, z nichž nejpodstatnější jsou v současné době letní a víkendové kytarové školy.

První roky třetího tisíciletí zastihují písničkáře a muzikanta Petra Rímského takřka znovu na startovní čáře. Je ale pro nový start vybaven zkušenostmi a kamarády. Příležitostně vystupuje s Lubošem Javůrkem z Bokomary, nebo v triu s kolegy porotci jihlavské Porty Petrem Kocmanem a Jiřím Vondráčkem. Petr Kocman je zároveň lektorem školy Hitboxu na elektrické kytary. Dalším častým hudebním partnerem Petra Rímského je o generaci mladší písničkář a výborný muzikant Zdeněk Hamřík. Vystupují spolu na scénách celé republiky a zároveň jsou lektory hry na akustické kytary ve škole Hitboxu… Perlička na závěr: V současné době Petr Rímský nahrává cédéčko. Bude to jeho úplně první album!