Martin Rous vystudoval kytaru na Slepecké konzervatoři v Praze, je učitelem hudby a dlouholetým účastníkem dění na rockové scéně. Z jeho činnosti uveďme aspoň zakladatelství skupiny Sluníčko, ve které začínala mladičká Lenka Dusilová, a již desetileté kapelničení skupině Šántí, pro kterou vytváří repertoár. Část je ho zaznamenána na discích Kouzelná ryba a Ztratit se v trávě. Vedle toho se Martin podílel na albu skupiny Sluníčko, třech albech jeho ex člena Pancha a dalších projektech. Po jeho prvním folkovém projektu, triu Narcis, zůstalo jedenáctipísničkové demo Čínská zeď.
Na folkové scéně se Martin Rous objevil poprvé v roce 2004 na Pražském portování jako kapelník a autor písniček Narcisu. Téhož roku se trio Narcis stalo semifinalistou druhého ročníku Notování pod Vyšehradem. V r. 2005 se Narcis, již zcvrklý v duo, zúčastnil semifinále Trampské Porty v Ústí nad Labem. A do třetího ročníku Notování se Martin přihlásil jako sólista. Sólista Martin Rous se vrátil od elektrické ke klasické kytaře. V jejích strunách uplatňuje svoje klasické vzdělání, které kombinuje s metalovými rify a dalšími vlivy a vytváří tak velmi osobitý, poutavý styl hry. Své melodie opatřuje texty tu hloubavými, tu humornými, nikdy však lacinými a často hodně básnivými. Vznikají tak písničky vzbuzující zaslouženou pozornost a přízeň u diváků, u muzkantů i u většiny hudebních odborníků. Martin Rous vydal již dvě písničkářská dema. Jmenují se Mon Chéri a Samba 4U a je na nich po 17 písních.
Písničkář Martin Rous během jara a léta 2006 vyhrál třetí ročník Notování pod Vyšehradem, na Zahradě písničkářů v Kuřimi byl pozván jako host na Zahradu v Náměšti, obsadil třetí, žel nevyhlašované místo na Trampské Portě v Ústí a z jihlavské Porty si přivezl autorskou a interpretační Portu. Náměšť musel z časových důvodů vypustit… V současné době vystupuje v klubech, začíná pravidelnou jevištní spolupráci s duem Nestíháme a těší se na letní festivalovou sezónu. Jako správný rocker je totiž milovníkem amfiteátrů.