iFOLK - hudební server

Informace

Autor:
Miloš Keller
Datum vydání:
29. březen 2006
Statistika:
Čtenářů: 4741

Relevantní

Nejčtenější

Reklama

Reklama

Známkování

Jakpak se Vám článek líbil? Dejte to najevo svou známkou.

Aktuální známka je 2.9, hodnoceno 293x.

Já uděluji známku

Článek

Nerecenze

 Recenze se obvykle píší na hotová díla. Demosnímky bývají obvykle jaksi chráněny. Tuto zásadu nehodlám porušit ani já, a nemusím se ani nijak přemáhat - sešla se mi na stole docela slušná várka docela příjemných demosnímků. Na samostatné hodnocení to ještě není, počet písniček se pohybuje kolem 5 na CD, ale na první dojem z interpreta jistě ano, a na doporučení k poslechu ve většině případů také.

NESTÍHÁME natočili první polooficiální CD, ale ono je rozsahem podobné jako jejich první demosnímek. Ve srovnání s ním opět pokročili o kus dál na cestě folkového dua a troufám si tvrdit, že (na tomto CD) dospěli. Názor, který měli už na předchozím demosnímku, na tomto usadili a vypilovali do jasné a zřetelné formy sdělení.

 Další duo KOUBOVÁ+HENEL přináší na miniCD čtveřici písniček romantických, se silným nábojem, je třeba se ale na ně soustředit a trochu hledat - určitě vás neohluší - to může být trochu na škodu třeba na festivalovém pódiu nebo při výběru v rádiu, co zahrát  - obvykle pak vítězí již oceněná písnička. V malém klubu ale jsou oba interpreti jako doma a tam jejich písně získávají na síle.

PAVLA MARIANOVÁ je hudebně činná především na koncertech nejen pro děti, Marianovi obaly demáčkůmají ale i vlastní studio, a tak Pavla natočila i 7 snímků na CD Recitál. Jako by se vrátil starý dobrý Klíč. Respektive, jako by starý dobrý Klíč prošel proměnou let, ale jeho charakteristické znaky zůstaly. Pěvecká jistota a tradiční výběr repertoáru dávají záruku příjemného poslechu nadčasových textů i melodií.

POUTA mají rovněž demosnímek a je z něj patrné to, co jsem o nich psal i v případě účinkování na IFjamu: skupina si hledá vlastní tvář, ale nevzdává se původního, „poupatovského", zvuku, a jsou na dobré cestě k nalezení optimálního kompromisu.

 

PANELÁKOVÍ FOTŘI natočili CD, v jehož názvu je kouzelná slovní hříčka: Krtek demácí. Krtek je fakt silnej a budí energické ohlasy - inu country-rap, a kdo není na Panelfotry zvyklý z pódia, bývá vyděšen. Fotři jsou nedílnou součástí přehlídek, na kterých se naše (ale i jiné) žánry neberou až tak vážně a vždy působí osvěživě. Muzika z CD ale vyžaduje znalost jejich způsobu humoru a vědomí, že ten dominuje nad uměním. Z perliček na CD jmenujme například ještě hymnu naruby.

 

NEHO je dvojice Martin Neumann a Jiří Hota a spolu se zpěvačkou Zuzkou  hrají plnokrevný folk s přesahy středního proudu i rocku. Zajímavé, jak celistvý zvuk dokáží v tomhle počtu vytvořit. Hudba je to sebevědomá, zvukově nadupaná, a tomu odpovídají i někdy trošku pompézní témata - ale pasuje to k sobě, tak proč ne.

 

Písničky ze všech jmenovaných CD uslyšíte průběžně v pořadu Countryrádia Hudební kurýr každou neděli od 19.00.

Reklama

Reklama