iFOLK - hudební server

Informace

Autor:
Miloš Keller
Datum vydání:
11. červenec 2006
Statistika:
Čtenářů: 12216

Relevantní

Nejsou žádné.

Nejčtenější

Reklama

Reklama

Známkování

Jakpak se Vám článek líbil? Dejte to najevo svou známkou.

Aktuální známka je 3.2, hodnoceno 354x.

Já uděluji známku

Článek

Randy Travis

Pro country znamenal Randy Travis totéž co Beatles pro rock - přehodil generační výhybku v muzice. Když v roce 1986 přišel se svou deskou Storms of life, vládly country uhlazené hlasy ozvěn městských kovbojů a Randy Travis vnesl do muziky i témat syrový mužský aspekt, do jisté míry mezižánrový a nadčasový. A taky hned zabodoval - v roce 1986 získal cenu CMA pro objev roku a ve dvou následujících letech i cenu za nejlepší mužský vokál.

Randy TravisRandy Travis se narodil jako Randy Bruce Traywick 4. května 1959 v malém městě Marshvill v Severní Karolíně. Jeho otec podporoval hudební zájmy u všech svých dětí, sám byl fanouškem honky tonku, a tak Randy začal hrát na kytaru už v 8 letech a za dva roky zformoval s bratrem duo a vystupovali po soutěžích a ve slušnějších klubech. Bratr pak musel pro dopravní nehodu do vězení, a tak Randy odchází do Charlotte, kde vítězí v pěveckých soutěžích, upoutává tím na sebe pozornost hudebního byznysu a získává stálé angažmá v klubech - to mu bylo 16.

Kolem dvacátého roku věku se ani Randy nevyhnul problémům s auty a s jejich zákonnou ochranou, nebylo to však nakonec tak dramatické, zejména když si ho jeho dosavadní manažer, majitel jednoho z klubů, kde vystupoval, vzal na dohled i po ostatních stránkách, nejen po té hudební. V roce 1978 mu Joe Stampley pomohl navázat kontakt s gramofonovou firmou Paula Rec. a v následujícím roce vydává dva singly, které určitý ohlas už měly. V roce 1985 Randy podepisuje smlouvu s Warner bros. a natáčí album - první singl skončil na 67. místě americké hitparády. Rozhlasoví hudební redaktoři ale správně rozpoznali talent Randyho, a tak jeho následující singl "1982" točili v rádiích tak, až se dostal na šestou příčku hitparády. Ukázalo se, že měli správný odhad - Randyho "vzali" i posluchači.

Už zmiňovaná deska Storms of life vyšla v létě 1986 - tedy před dvaceti roky - a prodaly se jí 3 miliony výlisků. Randy Travis se stal prvním vícenásobným platinovým country umělcem, a právě tenhle úspěch pomohl jeho následovníkům dosahovat podobných prodejů - do té doby to byly maximálně zlaté desky, které country interpreti získávali. Z desky byly i další hity, například  Diggin up bones. Nu a pak už to horší nebylo - další desky v letech 1987 (Always and Forever - z té byl hit Forever and ever, Amen), 1988 (Starý 8x10 - míněno kamion) a 1989 (No holdin back) byly troj- a čtyřnásobně platinové.
 
I v devadesátých letech byl Randy Travis na výsluní popularity, musel se však už o ni dělit se svými následovníky, například s Clintem Blackem nebo Garthem Brooksem. Ale už začaly přicházet i drobné neúspěchy - televizní soundtrack z roku 1992 neobsahoval žádný hit, ale dalším albem v roce 1994 to Randy napravil a dokázal, že do starého železa nepatří a periodu co dva roky, to úspěšné album dodržuje prakticky dodnes. V roce 2001 byl oceněn i za album gospelových písní a jim se v posledních letech věnuje - naznačuje tím tak trochu i ústup z aktuální slávy do oblasti umělců již zasloužilých.

Reklama

Reklama