Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

60 HITŮ HONZY VYČÍTALA

Greenhorns v dobách největší slávy. Neupírám Honzovi Vyčítalovi a skupině Greenhorns průkopnické zásluhy na poli naší country. O tom, že staré „greenhorňácké“ písničky stále žijí, nás ostatně nedávno přesvědčila bluegrassová skupina Sunny Side, která na albu Staří Greenhorni zcela výjimečně opustila anglické texty. Neupírám firmě Universal právo vydat Vyčítalovi k 60. narozeninám dárek v podobě dvojalba, které navíc posluchače relativně moc nestojí („2 CD za cenu 1 CD“, hlásá přelepka na obalu). Počin je to sympatický, jenže…

Marně jsem hledal nějakou dramaturgii výběru. Vedle písní, ve kterých zpívá Vyčítal s doprovodem Greenhornů, zde najdeme Greenhorny bez Vyčítala i Vyčítala bez Greenhornů. To vše nakupeno bez ladu a skladu. Můžeme se jen dohadovat, že skladby jako Carra carra wirra carra, Whoo-pee ti yi yo (zpívá František Donáth) nebo Holka z Danvillu (Petr Kocman) výběr zahrnuje jen proto, že k nim Jan Vyčítal napsal texty. Můžeme žasnout nad tím, proč výběr nezačíná skladbou, ve které hrají Greenhorns, nýbrž sólovým Pivním džípem (jakkoli jde o typickou vyčítalovskou píseň).

Výběr zahrnuje pouze nahrávky z posledních zhruba 10 let. Milovník už zmíněných „starých Greenhornů“ se tedy své nadílky hitů nedočká a musí vzít zavděk novějším repertoárem například s australskou tematikou (Domov mezi gumovníky, Bar, co má línej Harry apod.). Ne že by písně z první poloviny 90. let byly vyloženě špatné, ale Vyčítal měl i lepší tvůrčí období. Naopak za jeden z vrcholů jeho tvorby považuji album Greenhorns 2000, které je zde naštěstí hojně zastoupeno.

Honza Vyčítal dnes. Dvojalbum dále obsahuje starší hity, které Vyčítal (zřejmě kvůli vydavatelským právům) natáčel znovu (Mimozemšťan), ukázky z méně zdařilých sólových alb (Kdo byl nalevo, už je napravo) i některé lepší záblesky z poslední doby (Hvězda tvá, ta indiánská, Cadillac). Vedle vyloženě trapných kousků (Santa Claus) stojí zajímavé výlety k jazzu a blues (Miláčku vrať se a sjedem to znova s Ivanem Hlasem, Glenn Miller story).

Jde tedy o směs skladeb různé kvality bez jasného dramaturgického záměru. To by však nemuselo vadit, kdyby písně byly na albu celé. Jenže vydavatel (ve snaze namačkat na dvě cédéčka 60 skladeb) krátil. Tak například Whisky plnej džbán měla na albu Greenhorns 2000 stopáž 4:32 min, zatímco tady má 3:18 (a předčasný fade-out je slyšitelný). Podobně dopadly i další skladby.

Raději bych tedy doporučil pořídit si příslušná řadová alba. Můžete si koupit podle libosti buď sólového Vyčítala (s častými dívčími sbory) nebo Greenhorns (ať už „australská“ alba nebo zmiňované Greenhorns 2000 s úpravami amerických tradicionálů). Přesto je však něco, kvůli čemu stojí za to, mít dvojalbum 60 hitů Honzy Vyčítala doma. Jsou to bonusy, nahrávky s vročením 2002. Z nich mě zaujala pěkná modlitba Mír v duši, aktuální singlový hit Pojď se mnou pár dní nádherně žít nebo skladba, inspirovaná jedenáctým zářím 2001 – Vidět svět ze střech mrakodrapů. Vyznáním Americe je potom hymnická píseň Ameriko, tvé hvězdy svítí dál.

Honza Vyčítal při koncertě – únor 2002. Honza Vyčítal jako zpěvák nepotřebuje komentář, jeho ráčkování se stalo za ta desetiletí sympatickým atributem české country.  Možná větší pozornost by si zasloužil Vyčítal-textař. I když podle mne občas používá zbytečné vulgární výrazy, oceňuji na něm, že dokáže jakýkoli příběh vtěsnat do veršů tak, že se neprohřeší proti pravidlům češtiny a že píseň má smysl. Takových textařů-epiků je u nás velmi málo a třeba jen za toto umění si Honza Vyčítal zaslouží můj respekt. To však nic nemění na tom, že výběr 60 hitů není úplně v pořádku.

Vydavatel: Universal/Venkow Records Rok vydání: 2002 Žánr: country Celkové hodnocení: horší průměr

Milan Tesař