Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

ČESKÁ TROJKA V KADANI

Kadaň, kostel Stětí sv. Jana Křtitele, úterý 10. září, 19 hodin
Na okraji historického centra Kadaně najdete poměrně snadno malý kostelík, v jehož útrobách se skrývá krásný, zdá se mi že nedávno upravený, koncertní sálek, který pojme bratru tak padesát posluchačů.
Ve dni a čase shora uvedeném se tam sešlo asi pětatřicet, možná čtyřicet diváků. Úderem sedmé před ně předstoupil Martin Šíl – vůdčí duch takřka domácích Lidee noire, a svým přivítáním zahájil světovou premiéru nového pořadu nazvaného „Česká trojka“.
Ve dvouhodinovém pásmu se střídaly třípísničkové bloky hudby v podání Lidee noire, Jauvajs a Strašlivé Podívané, někdy i v upraveném aranžmá, prokládané verši a vyprávěním.
Došlo tedy na básně Jardy Síbrta, Paula Verlaina, Jiřího Žáčka a Veroniky Kulové a indiánskou legendu O kojotovi a hvězdách, občas provázené kytarou či bubínky.Lidee noire Kostel má, jak už to bývá, znamenitou akustiku (zvláště když víte, kam si stoupnout), a tak nebylo žádným problémem, že se hrálo úplně bez ozvučení. To je ostatně charakteristickým znakem projektu Česká trojka. Všechna vystoupení s tímto titulem – a bude jich ještě několik – budou úplně, ale úplně unplugged, jediného mikrofonu na nich neuvidíte. Díky tomu se mohou jednotliví interpreti snadno střídat a pásmo bez přerušení plyne, doplňováno střídmým průvodním slovem.

To, že Českou trojku tvoří zmíněné kapely, není úplná náhoda. Zárodečné kořínky nápadu lze nalézt na prvním ročníku chomutovské Kapky folku v roce 2001, kde se poprvé setkaly a kde vzal svůj počátek Folkotoč. Za provozu Folkotoče se pak ukazovalo, že názory na muziku jsou u „Lidí“, „Strašlivky“ a Jauvajsu dostatečně příbuzné, že repertoár – ač velmi odlišný – je slučitelný a oslovuje společnou skupinu posluchačů, a konečně, že i lidsky si muzikanti ze všech tří těles padli do oka.
Vznikl tedy nápad, inspirovaný ostatně půlnočním koncertem podobného charakteru v chomutovské kapli sv. Kateřiny, jenž byl právě součástí první Kapky folku, nabídnout posluchačům i sobě určitou komorní, křehkou záležitost. V době, kdy se většina hudebníků – zúčastněné nevyjímaje – snaží získat pozornost publika určitou dravostí a „tlakem“, předkládá se zde, i díky vložené poezii a povídkám, něco jiného a s velkou pravděpodobností alespoň na české folkové scéně ojedinělého.

Z kadaňské premiéry měli všichni účinkující pocit povedeného dílka. Při některých skladbách Jauvajsu jsem měl zřetelný pocit, že se nacházím v nějaké irské venkovské kapli a když vyjdu ven, octnu se určitě na břehu moře. Lidee noire svými lyrickými texty a klenutými melodiemi naplňovali prostor kostelíku a svižné kousky Strašlivky dodávaly patřičnou živost a šmrnc. A že spokojenost nebyla jen na pódiu, dokazovaly i reakce diváků, kteří velmi přívětivě přijali i básničky a prózu.

Do Kadaně se určitě všichni ještě rádi někdy vrátí, ale Česká trojka jede dál. Nejbližší zastavení je v blízkém Červeném Hrádku u Chomutova 20. září na místním zámku, 8. listopad je vyhrazen pro zámek ve Spáleném Poříčí, v prosinci se pořad objeví v plzeňském Divadle Dialog a na únor příštího roku je plánováno pražské zastavení pravděpodobně ve farním klubu na Jungmannově náměstí.

Sledujte pozvánky na webových stránkách zúčastněných kapel
http://straslivka.zde.cz
http://lidee-noire.hyperlink.cz
http://www.hudebniservis.cz/jauvajs
a přijďte se někdy přesvědčit, že Česká trojka je zajímavá věc.Petr Merxbauer, Strašlivá Podívaná Plzeň

čtenářský příspěvek