Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

CO PROZRADIL R. KŘESŤAN

Prostředí je zde více než příjemné: dřevěné pódium stojí těsně vedle řeky, lavičky na trávníku a půllitry na stolech u příjemné hospůdky, to vše večer osvětleno pochodněmi. Shlédnutí hudební produkce je zde obvykle zdarma, vstupné se vybírá jen na hvězdné účinkující. Hráli zde například Pavel Dobeš, Zelenáči, nebo Druhá tráva s Robertem Křesťanem.
Třetí srpnovou sobotu, kdy se koncert posledně jmenované skupiny konal, bylo tak hezky, až bylo naprosto hnusně. Vedro přímo tropické a dusno k zalknutí. Nikdo se tedy nemůže divit, že jsem se hned po příjezdu postavil do fronty na pivo a propásl tak poslední písně bluegrassové předkapely jménem Tygrasz. Reference o nich jsou ovšem natolik dobré, že se na ně někdy určitě přijedu do Děhylova podívat.
S mírným zpožděním nastoupily hlavní hvězdy večera. Pro ty, kdo je déle neviděli: Robert Křesťan je ostříhán, Martin Ledvina má na hlavě jen jakési kolečko z vlasů a za bicími sedí Miloš Dvořáček jr.
Kdo čekal nějaké nové kousky, byl zklamán. Žádné nové písně nezazněly, zřejmě čekají na novou sestavu skupiny. Překvapilo mě snad jen poměrně velké množství skladeb z prvního „černého“ alba. Došlo však i na krásná Křídla z desky Druhá tráva s Petrem Rowanem, nebo na písně ze sólových počinů Luboše Maliny a Luboše Novotného.
Hlouček diváků za mnou se pořád divil, že to není žádný bluegrass, zřejmě v reakci na plakáty, na kterých bylo napsáno Robert Křesťan a Druhá tráva – koncert nejlepší bluegrass kapely. Ale hlediště bylo úplně plné a reakce nadšené. Dokonce to vypadalo, že diváci tleskají stále i v průběhu písní. Nebylo to však tleskání, ale zvuky dokumentující marný boj publika s komáry. Tyto krvežíznivé bestie se vrhaly na hudbymilovné oběti v celých rojích. Rekordem v počtu zabitého hmyzu jednou ranou je prý sedm much. Přesto si však myslím, že i mí tři komáři jsou také pěkným výkonem a neustále se jimi chlubím.
Ale zpátky ke koncertu. Krvelačný hmyz nevynechal samozřejmě ani muzikanty. Bylo zajímavé pozorovat, jak řeší jednotliví členové problém, jak zároveň hrát, zpívat a zabít komára. Třeba kreace Jiřího Meisnera s baskytarou byly velmi působivé. Přídavky byly tři a pak už byl nejvyšší čas přeskočit hromady mrtvých komářích těl a spěchat na vlak.
A co prozradil Robert Křesťan o nové sestavě na pravděpodobně předposledním koncertu toho složení skupiny? Vůbec nic. Prostě se ani slovem nezmínil. A tak závěrem zbývá položit dvě otázky, které mě napadají těsně po koncertě a na něž nedovedu při nejlepší vůli odpovědět.
1. Kdo vlastně sakra bude v té nové Křesťanově skupině?
2. Natočil někdo horor Komáři? (dle vzoru Pavouci, Mouchy atd.). Pokud ne, jak je to možné?Vašek Müller

Václav Müller