Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

FLERET & JARMILA ŠULÁKOVÁ: TOŽ ŠČASNÉ A VESELÉ

Nemusím snad zdůrazňovat, že si vizovická kapela zvolila k úpravám především valašské vánoční písničky (pouze dvakrát sáhla po české koledě a jednou po lašsko-valašské). Melodika valašských lidovek je drsná, stejně jako život někdejších horalů. Drsný je i způsob, jakým si Fleret pohrává s folkem. A tak je jasné, že nové aranžmá, jakkoli místy odvážné, koledám neuškodilo. Známá Z jedné strany chvojka se v úpravě Zdeňka Hrachového dočkala koření v podobě rockové elektrické kytary, zatímco v méně slavné Na mu kušu hrají prim housle Standy Bartošíka. Na albu najdete i několik nových vánočních písniček. Například Před chalupú, za chalupú však mezi nesmrtelné lidovky zapadne, aniž by vyčnívala. Rozverné flétničky, zvučné housle a sympatický drsný hlas Zdeňka Hrachového pasují tuto skladbu na pozici vzorové ohlasové skladby. Další autorská skladba, Pastýři odešli, je sice po hudební stránce „obyčejná folkovka“, avšak po stránce textové se klidně může za lidovou koledu také vydávat.

Jarmila Šuláková, i když je uvedena na obalu, zdaleka nezpívá ve všech písních. Je to však spíše k prospěchu věci. Možná by vám při jejím hostování ve všech skladbách připadalo album zbytečně moc folklóroidní. Takto se juchavý hlas Šulákové doplňuje s drsňákem Hrachovým a také s dalšími členy Fleretu (příjemné zpestření přináší sólový zpěv v koledě Z jedné strany chvojka) a také s hostujícím Zdeňkem Tofelem, který měl na starosti hudební režii a který si zazpíval sólo v písni Tak sem sobě.

Vtipná je celková koncepce alba. Aby vám nepřišlo líto, že skupina zapomněla na písně Nesem vám noviny a zvláště Tichá noc, které přece zařazují na své kolední desky úplně všichni, najdete je zde v instrumentálních verzích v podání Panther tuba bandu (tedy tubového souboru). Umístěny jsou na úplný začátek a konec desky, takže při poslechu neruší. Dalším fórkem je osmnáctisekundové zpívání My tři králové, které vám připomene neméně vtipný začátek minulého alba Fleretu Tož tadyk ju máte.

V produkci čistě vánočních nahrávek patří album Fleretu rozhodně k těm lepším. Kapele je vlastní především humor, a ten promítá i do výběru a zpracování jednotlivých skladeb. Proto převažují kolednické popěvky, zatímco sladké barokní ukolébavky jako Chtíc aby spal zcela chybí. Michna v podání Fleretu by totiž příliš přesvědčivě nezněl.

Za to vše má u mě Fleret body navíc. Na druhou stranu nebudu předstírat, že mě toto vánoční album příliš nepřekvapilo. Co jsem čekal, to jsem na něm našel. Taky přiznávám, že mi folkrockové úpravy lidových písní sednou víc od Českomoravské hudební společnosti než od Fleretu. Ale to jsou jen drobnosti ve srovnání s výše uvedenými odstavci. A ještě něco: zřídka se stane, že by album s lidovými písničkami obsahovalo kompletní texty. V tomto případě dávám bod také firmě Multisonic.

Vydavatel: Multisonic
Rok vydání: 2000
Žánr: folkrock
Celkové hodnocení: lepší průměr


Milan Tesař. Autor je redaktorem Radia Proglas a článek je uveřejněn s jeho souhlasem.

Nesem vám noviny – Před chalupú, za chalupú – Pásli ovce Valaši – Co sa stalo, přihodilo – Pastýři odešli – Ten vánoční čas – Z jedné strany chvojka – Báječný čas – Gloria in excelsis Deo – My tři králové – Tříkrálová – Štyry léta ovce pásli – Na mu kušu – Betlém – Tož hlavně veselé – Na Vánoce dlúhé noce – Tak sem sobě – Zdráv buď Ježíšku malý – Den přeslavný – Tichá noc

Milan Tesař