Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

MLUVÍCÍ SÁDROVÝ JEŽEK – TAK TROCHU BOHÉM

Napsat knihu s Radkem Pastrňákem, to asi musel být těžký porod?
D.B.: Ano, probíhal císařským řezem.

To by stálo za vysvětlení.

D.B.: Kdo zná Pastrňáka, ví, o čem mluvím. Je to lyrický fašista, myšlenkový terorista a k tomu ještě slovní akrobat.

Kdo byl duchovním otcem nápadu?
D.B.: Podle Milana Kaplana to byl Milan Kaplan a podle Petra Rímského to byl Petr Rímský. Dodnes o tom vedou jeden nudný a nezajímavý spor.

A podle tebe?

D.B.: Podle mě je to samotný Belzebub. Jen s jeho pomocí jsem mohl do sebe vstřebat při vzniku knihy ty kvanta jedovatých látek.

Romanticky jsem si představoval, že kniha vznikla u Radka na chatě.

D.B.: Tam jsme se na podzim jen dorazili. Úplně ze všeho nejdřív jsme na jaře v Ostravě každé ráno otevřeli nějakou hospodu a mezi nasáváním jsme nahrávali materiál, který jsem pak přes léto v Brně zpracovával. Pak se Radkovi výsledek nelíbil, tak jsme nakonec skončili na jeho chaloupce.

Přibližný počet hospod a lahví?

D.B.: Obojího o něco víc, než slov v knize. Přežil jsem a doufal, že to v rekordně krátké době vyjde a já se budu topit v penězích.

Nevypadáš na to!

D.B.: Už si ani nevzpomínám, jak nějaká ta bankovka vypadá!

Čí je to chyba?

D.B.: Od hlavy smrdí ryba. Ale kdo je ta hlava a kdo je ta ryba?! Ryba s hlavou o tom dodnes vedou nudný a nezajímavý spor.

Například v opavských knihkupectvích nemá o vaší knize nikdo ani ponětí…

D.B.: To je staré prokletí. Taky jsi psal do Hitboxu…

A Radek je spokojen?

D.B.: S obsahem ano, to já taky, jen je nám trochu líto, že to ještě skoro nikdo nečetl. Selhala distribuce.

V jedné recenzi na knihu jsem se dočetl, že je v ní málo historek a mnoho vulgarismů…

D.B.: Jasně, v knize o Karlu Gottovi jich tolik nebude, ale taková byla realita. A pokud se jedná o ty historky: knížka, která vyšla, byla právě kvůli jejímu dokončování na chatě úplně jiná, než původně nahraná, přepsaná a Radkovi předložená verze. Radek v ní byl mnohem upřímnější a otevřenější. Myslím si, že se toho trochu sám zalekl. První by se dala shrnout do klasického sloganu Sex, drogy a rock ´n´roll. Původní text tvoří asi jen 30% vydané knížky. Když to přepočítáš na stránky, nevešlo se asi 130 stran, převážně skutečných, občas drsných a skandálních historek. Ale i tak je obsah v porovnání s jinými podobnými knihami mnohem otevřenější.

Nějaký příklad?

D.B.: O sexuálních historkách se tu raději nebudeme šířit. Ale například už během práce na první verzi jsem musel, až na drobné výjimky, vyházet všechno o drogách. Ale to nebyla Radkova chyba. Petr Rímský má v tomhle ohledu prostě ujasněný světový názor a tudíž je ostrý jako břitva. Přitom šlo v podstatě jen o marihuanu.

Ve zmíněné recenzi si recenzentka klade otázku, co na obsah knížky asi řekla paní Pastrňáková….

D.B.: Dana byla nejdřív neutrální, potom měli doma nějaký malý problém, takže byla radikálně proti. Nepřála si, aby v knize byla o ní jakákoli informace, krom toho, že je Radek ženatý. Pak jsme se všichni tři potkali a Dana úplně obrátila a nechala nám volné ruce. Při finální práci na chalupě si dokonce některé pasáže četla a královsky se bavila.

Takže kde se dá kniha vlastně sehnat?

D.B.: Veškeré informace najdeš na www.pastrnak.cz. A jinak snad ve větších knihkupectvích v Praze, Brně a Ostravě. Jinde je to, myslím, velký problém.

Tak to jsi mě potěšil. Vlastním tedy sběratelskou raritu. Už se těším, jak ji jednou prodám a v důchodu za to poletím na Zlaté písky.

Václav Muller

Václav Müller