Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

ROZHOVOR SE ZLATÝMI KRTKY

Úvodem blahopřeju k vítězství v divácké soutěži na Zahradě. Čekali jste tak skvělý výsledek, nebo byly vaše ambice nižší?
Pravdou je, že když jsme si  onehdá po našem vystoupení přečetli, že jsme jako zpomalený film, písně jsou bez aranžérských nápadů a hlavně nemají žádnou gradaci, přemýšleli jsme, zda vůbec na Moravu máme jezdit. Ale nakonec nás naše ambice přemluvily!
Teď už vážně. Možná čekáš nějaké to ujišťování, že jsme ani nepomysleli a ani nedoufali, že by se nám něco takového mohlo povést. Ale loňské čtvrté místo (o pouhých šest hlasů) přece jenom nějakou tu malou jiskřičku naděje v duši každého z nás živilo. A když jsme ve čtvrtek na scéně Radnice viděli tolik známých tváří z loňska, které na nás nezapomněly, ba naopak čekaly na naše vystoupení, jiskřička začala doutnat. Ovšem abychom mysleli hned na „,zlatého“ krtka, to ani náhodou. Naopak když Jupp začal vyhlašovat od dvanáctého místa soutěžící skupiny a my pořád nic, tak nám trochu sklaplo a někdo z nás řekl: „Tak to jsme třináctí.“

Předpokládám, že jste během dvou soutěžních dnů slyšeli ještě pár dalších kapel. Zaujala vás některá? A čím?
Předpokládáš správně. Slyšeli jsme opravdu jen pár kapel. Ze čtvrtečního odpoledne vlastně  žádnou. Hráli jsme na Radnici, a protože naše hraní převážně spočívá ve vykládání, stěhování a nakládání všech možných i nemožných kufrů s nástroji (závidíme vokálním kapelám, které zavřou pusu a mají sbaleno) zabere nám spoustu času, než zase vše seskládáme do jednoho auta tak, abychom se tam vešli i my. Naše spřátelená kapela Trapas z Hořovic si z nás dělá legraci – až prý se budou stěhovat, tak si pozvou nás, prý už máme praxi. V pátek jsme už samozřejmě  poslouchali kapely, které známe i neznáme. Některé se nám líbily více, některé méně, ale neradi bychom hodnotili kapelu podle několika málo skladeb, které se zrovna nemusí povést, nebo naopak to jsou jediné ,,pecky“ mezi ostatním repertoárem. Spíše nás zaujmou kapely svým přístupem k ostatním třeba před vystoupením nebo po něm. Někdy stačí říct správné slovo ve správnou chvíli a vzájemné sympatie jsou na světě.

Byl někdo, kdo vám na Zahradě chyběl?
Když pomineme příbuzné (myslím tím naše vlastní), tak vlastně nikdo.

Vrátil bych se ke Ginevře. Vaše muzika se hodně orientuje na středověk, kde se tahle inspirace vzala?
Podle vyjádření našeho kontrabasisty se stačí na nás podívat. Tím chtěl zřejmě říci, že náš věkový součet (220 let) se pomalu blíží když ne přímo středověku, tak historii určitě. Hlavní inspirací je myšlenka našeho kapelníka, že někdy v minulém životě byl hradním pánem, nebo alespoň loupeživým rytířem – i když v minulosti to mnohdy znamenalo totéž. A do toho nás zatáhl všechny.

Na naší folkové scéně jste dost originální. Ale řekl bych, že se vaše hudba hodí ještě víc do nějakého historického prostředí, třeba na hrady a zámky. Máte nějaké takové místo, kde vystupujete?
Myslíme si, že právě ta originalita přispěla hodně k našemu úspěchu na folkové scéně a jsme rádi, že zrovna Zahrada je žánrově tak široce otevřená, že jsme sem mohli vstoupit i my. Samozřejmě je pro nás velice příjemné a také povzbuzující zařazení na velké folkové festivaly, kde nás má možnost slyšet mnoho posluchačů. Stejně radostné je však i vystupování na našich krásných hradech a zámcích. Hráli jsme už v Ledči nad Sázavou, v zámku na Dobříši, na Točníku, Červeném Hrádku, v památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami a jiné. Aktuální je teď naše vystoupení 18. 8. od 14 hodin na jednom z našich nejkrásnějších hradů Karlštejně. Milovníky romantiky pak můžeme pozvat 8. 9. večer na překrásné noční prohlídky  zámku  Zákupy poblíž České Lípy, kde účinkujeme již potřetí.Tentýž den po obědě se ještě zastavíme na zřícenině Zbořený Kostelec u Benešova, kde máme od 13 hodin koncert.

Patří k orientaci do minulosti i to, že dosud nemáte vlastní internetovou prezentaci?
Tak to je otázka na tělo. Tak jako se naše babičky a dědečkové vypořádávají s darovanými mobilními telefony, tak i my (coby střední generace) zjišťujeme, že jenom s historií nevystačíme. Čím dál více lidí brouzdá po Internetu, tudíž začínáme na naší internetové prezentaci pracovat. Těšte se !

Myslíte, že se na vás a na tom, co děláte a jak to děláte, nějak projeví zisk Krtečka?
Určitě! Za prvé získat Krtečka je pro kapelu jednak zavazující, jednak dobrá motivace k další práci. Za druhé, když se kapela může pochlubit prestižní cenou, více se o ní píše, spousta lidí se prostřednictvím naší kapely naopak dozví něco o festivalu Zahrada, takže to funguje i obráceně. My jsme Krtka postavili do jedné z výloh nejnavštěvovanější ulice v Příbrami spolu se základními informacemi o Zahradě a s naším hudebním kalendářem. Během krátké doby vyšel článek v novinách i s fotografií Krtečka a zároveň děkovný dopis od starosty města Příbrami za jeho reprezentaci. Poté nám dalo město Příbram prostor pro náš koncert na náměstí TGM, a to v rámci Příbramského hudebního léta.

S kým byste si chtěli někdy zazpívat na společném koncertě?
Společným koncertům se nevyhýbáme, ba naopak bychom uvítali společně si zahrát s kýmkoliv, kdo bude mít  opravdový zájem. Zatím pracujeme na možnosti uspořádat koncert v Brně a okolí, protože si myslíme, že Moraváci jsou nám hodně nakloněni, a my bychom jim to chtěli tímto tak trochu vrátit.

S Romanou a Vaškem Plecitých rozprávěl a za rozhovor poděkoval Honza Hučín.

Současné složení skupiny Ginevra: Romana Plecitá flétny, kornamuza,zpěv Eva Čechová rytmika , zpěv Jana Handlová klávesy , fanfrnoch , zpěv Milan Černohorský kontrabas, akordeon , zpěv Martin Skala kytara, zpěv Vašek Plecitý kytara,mandolína, zpěv – vedoucí skupiny

Kontakt na skupinu:
Vašek Plecitý, Klatovská 333, 261 01 Příbram 5
tel. 0606-872685, tel.zázn. 0306-27978
e-mail : ginevra@volny.cz


Honza Hučín