Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

ŽIVÝ ČECHOMOR

Alba "live", neboli nahrávky z koncertů vydávají skupiny z několika důvodů. Zachytit energii atmosféry živého hraní je ale vždy tak trochu risk. Ne každý si troufne opustit teplo a bezpečí nahrávacího studia a bez možnosti cokoliv dodatečně doopravit. Čechomor se rozhodl vydáním tohoto CD doplnit živou deskou své velice úspěšné období.

A hned na začátku je nutné podotknout, že CD ČECHOMOR Live je jakousi třešničkou na dortu. Pro ty, co jej znají, i pro ty, co jej z tohoto alba uslyší poprvé. Doplňuje minulá CD: Dověčnosti, Mezi horami, Čechomor, Proměny a vlastně i soundtrack k filmu Rok ďábla.
Z jednadvaceti titulů je pouze devět nových, ostatní měli příznivci kapely možnost slyšet již z minulých CD.
Na CD nejprve zaujme napětí koncertu. Výbuchy nadšení publika, diváci, kteří jakoby ženou kapelu k co nejlepšímu výkonu a ta ze sebe (za odměnu) vydává maximum. Dále vás zcela určitě zaujme, že posloucháte kapelu s velice hutným a hudebně vyhraněným projevem, který má na naší scéně sotva obdobu. A přitom posloucháte stále tentýž Čechomor, jeho známé úpravy, nebo vlastní podání lidových písní, Čechomor, který si opatruje svoji pozici vlastního hudebního převyprávění tradic, ovšem prostředky veskrze vlastními a soudobými.

A tak nás CD bez ztráty napětí a energie nese přes rockové podání Sedem nocí či Mezi horami až po křehkou baladu Husičky, husičky, ve které hostuje Lenka Dusilová. Uslyšíte zde i Instrumentálku na irské téma, čardášovou V tom Prešpurku – vše do sebe zapadá, vše na sebe navazuje.

Téměř vše na CD se točí kolem Františka Černého. Jeho kytara dodává Čechomoru zvuk již skoro legendární, ale v tom napětí živého koncertu a si ještě více uvědomíte jeho osobnost zpěváka. Druhý hlas mu zpívají housle Karla Holase. Bubeník Radek Klečka ještě více přitvrdil. Živé hraní si o to přímo říká. Nesmíme zapomenout ani na akordeon Radka Pobořila a violoncello (i dudy!) Michala Pavlíka.

Jediné, co lze albu vytknout, že jste na tom koncertu nebyli osobně. Ale třeba vydavatel desku doplní alespoň videozáznamem z koncertu. Pak už by to bylo dokonalé.

ČECHOMOR Live

1 Předehra, 2 Až já půjdu, povandruju, 3 Michálek, 4 V zeleném háji, 5 Husičky, Husičky, 6 Včelín, 7 Nevěra, 8 Ore šuhaj ore, 9 Mázek – Panenka, 10. 7 nocí, 11 Slunéčko, 12 Ach bože z nebe, 13 V tom Prešpurku, 14 Hop hé, 15 Instrumentálka na irské téma, 16 Mezi horami, 17 Gorale, 18 Rehradice, 19 Aj čo ně dáš, 20 Pivníčková, 21 Nepudem domů .

Josef Vančura