Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

VEČER NA TÉMA… FOLK

V neděli 21. srpna odvysílá Česká televize blok pořadů věnovaných folkové muzice. Večer na téma Folk bude složen z ankety, záznamu koncertu Jarretu, Martiny Trchové a skupiny Traband, z pořadu o Zahradě 2005 a nakonec z portrétu Vlasty Třešňáka.

Zvláštní slovo FOLK

Jak definovat žánr folku v roce 2005? Je svázán jasnou hudební nebo sociální linkou? Mají smysl hudební škatulky? Kde končí folk a začíná world-music či rock? Kam se bude folk ubírat? Dynamická anketa rámovaná ukázkami videoklipů odstartuje komponovaný večer na téma FOLK. Na několik zdánlivě jednoduchých otázek odpovídají slavní i méně slavní umělci, písničkáři, hudební publicisté…

Vysílání: 21.08., 20.00 hod., ČT2

Pod lampióny

K folku se v roce 2005 hlásí nejen písničkáři a skupiny, které diváci znají ještě z předlistopadových dob. V posledních letech se prosadila řada relativně nových kapel, plejáda zajímavých autorů. Na zámeckém koncertě ve městě Kuřim se tak pod rozsvícenými lampióny setkal na počátku léta folk-rockový Jarret, písničkářka Martina Trchová a dechovkový Traband. Jarret je skupina s více než desetiletou minulostí, zvláště jejich druhé album Unikat z roku 2002 obsahuje jasný hudební názor oscilující mezi romantickou folkovou písní, chytrým popem a rytmicky vynalézavým rockem. Pódiová suverenita z nich již před lety učinila hvězdy večerních programů žánrově otevřených festivalů. Také Traband je stálicí mezi formacemi, které vznikly v 90. letech. Stylově se pohybují mezi dechovkou, protestsongem a neortodoxní country. Čerství držitelé Anděla v kategorii world-music v čele s písničkářem Jardou Svobodou se ovšem hlásí k tradici folkové písně, pro kterou je důležitá symbióza textu a hudby. Písničkářka Martina Trchová (se stabilním doprovodem flétnistky Karoliny Skalníkové a kytaristy Jana Matěje Raka) vstoupila do povědomí publika teprve nedávno. Její debut Čerstvě natřeno ovšem patří k nejpříjemnějším překvapením poslední doby. Jakkoliv Martina Trchová čerpá z mnoha různých stylů, mohla by její tvorba sloužit za vzor nápaditého písničkářského mainstreamu.

Vysílání: 21.08., 20.08 hod., ČT2

Zahrada 2005

V dokumentu o našem největším festivalu folkové a s folkem spřízněné hudby nahlédneme mezi muzikanty, diváky a pořadatele. Každý festival tvoří nejen program, ale i nezaměnitelná atmosféra. Na Zahradě se odehrávají koncerty hvězd na hlavní scéně, rodí  se nové talenty, setkávají se zde lidé zdánlivě obyčejní i postavičky na první pohled zvláštní. Zahrada je tradiční svátek písní, festival, na němž diváci dokážou ocenit nejen slavná jména, ale i zatím neznámé skupiny a písničkáře. Pořad ČT bude malou sociální sondou do řad příznivců folkové a country hudby. Materiál, který tvůrci dokumentu zaznamenali, navíc oplývá řadou vtipných momentů.

Vysílání: 21.08., 20.55 hod., ČT2

Uprostřed běhu – Vlasta Třešňák

Archivní dokument o jedné z legend českého písničkářství. Vlasta Třešňák patří od sedmdesátých let až po současnost k básníkům, kteří dokážou kriticky pojmenovávat okolní realitu, k písničkářům, kteří staví na expresivitě a pravdivosti sdělení, aniž by se ohlíželi na dobové trendy a nálady.

Vysílání: 21.08., 21.20 hod., ČT2