Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Tim McGraw

22. listopadu 2005 se ve Spojených státech udělovaly Americké hudební ceny (AMA, American Music Awards). V countryových kategoriích si nejlépe vedl Tim McGraw, který si domů odnesl hned dvě ceny – za nejlepšího country zpěváka a pro nejlepší countryové album (Live Like You Were Dying).

Tim McGraw pochází z Louisiany a byl objeven jako talent víceméně náhodou, když ho v 11 letech napadla v souvislosti s předčasným úmrtím jeho otce píseň Live like you were dying – žij , jako bys měl umřít. Jeho otec byl bývalý baseballista a o své nemoci nějakou dobu již věděl. Ostatně, sport a muzika se prolínala celým mládím Tima McGrawa – rozhodoval se mezi baseballem, který hrál jeho otec, a talentem k muzice.

Během studií se Tim McGraw rozhodl pro muziku, podvědomě se tak projevil jeho smysl pro pódiové bezprostřední vystupování – hrál po večerech v klubech, a tam se také potvrdila jeho schopnost oslovit a upoutat z pódia publikum svým charismatem. Po čase se přestěhoval do Nashvillu, a právě jeho pódiové charisma mu přineslo záhy první kontrakt – svou první desku vydává v dubnu 1993.

Jakkoliv je Tim McGraw silnou extrovertní osobností na pódiu, kromě začátku, kdy vystupoval sólově, má kolem sebe vždy kapelu – často ji ovšem obměňuje. Aktuálně se jeho pódiová doprovodná skupina jmenuje Dancehall Doctors. Naopak při nahrávání ve studiu se rád obklopuje jen nejvěrnějšími hudebními přáteli nebo špičkami ze svého oboru a nahrává nejraději někde dál od civilizace, zavřen ve studiu v horách, plně soustředěn na práci. A tato metoda mu přináší úspěchy.

Tim McGraw už má za sebou řádku úspěchů: 9 alb, 23 singlů, 30 milionů kopií těchto desek, countryový titul umělec roku 2001, Grammy za rok 2004 a za stejný rok cenu CMA pro nej zpěváka, jeho koncert pro NBC v roce 2002 měl větší ohlas než podobné akce popových hvězd Paula McCartneyho nebo skupiny U2 a v roce 2004 natočil i svůj první a hned úspěšný film Světla pátečních nocí s Billy Bobem Thortonem.

Aktuální hitparádový úspěch Tima McGrawa z 24. místa CTF se jmenuje My old friend a rychle stoupá vzhůru i díky videoklipu, kde byly použity záběry z Afgánistánu, které tam natočil Timův přítel, armádní kaplan. Na pozadí známých situací vypovídá především o vztazích mezi lidmi, které se krystalizují právě v mezních situacích. A taková niterná a k podstatě života jdoucí je většina písní Tima McGrawa – což je v souladu s jeho bezprostředností a upřímností.

Písničky Tima McGrawa si můžete poslechnout v pořadu Zadáno pro legendy na vlnách Countryrádia v sobotu 3. 12. v 19.00.