Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Bobby Helms

Opět se budeme v článcích v pátek, v pořadech Countryrádia pak v sobotu v 19.00 věnovat legendám historickým, legendám, které možná pro mnohé tuzemské posluchače nebudou často legendami, ale objevy – a přesto tito interpreti ve své době znamenali pro country mnoho. Dnešní legenda se připomíná zejména vždy o vánocích – kdyby nic jiného nenatočil, tak jeho verze Jingle bells rock je od roku 1957 každoroční klasikou a pět let se opakovaně tato jeho verze vždy o vánocích dostávala do hitparády. Kromě vánočního hitu měl Bobby Helms další dva hity na nejvyšším místě countryového žebříčku a celou řadu úspěšných písní, desek i koncerních vystoupení.

Bobby Helms se narodil 15. 8. 1933 v Bloomingtonu ve státě Indiana v muzikantské rodině, a tak si první hudební krůčky odbyl v bluegrassové kapele svého otce spolu se svým bratrem – Bobby zpíval, bratr Freddie hrál na kytaru. Postupně se vydělili mimo kapelu a byli na plakátech inzerováni jako hosté původní kapely – Bratři Helmsové, Helms Brothers, a byli místní senzací.  Bobby záhy natočil i první singl a také měl vlastní okénko v pořadu v místní televizní stanici. Když se trochu otrkal, rozhodl se zkusit štěstí v Nashvillu. Začal zpívat doprovodné vokály na koncertech a natáčecích frekvencích Ernesta Tubba. Ten ho doporučil firmě Decca Records, a ta s ním podepsala smlouvu v roce 1956.

Prvním hitem Bobbyho Helmse byla píseň Freulein, vydaná v lednu 1957, která vrcholku hitparády dosáhla v dubnu 1957. V červnu pak byla i hitem popové hitparády, a tak v říjnu Bobby vydává další song – My special angel, a ten byl čtyři týdny na špičce hitparády countryové a v popové skončil sedmý. Nu a pak přišel už zmiňovaný vánoční hit – ten Decca vydala pouhé dva dny před vánoci 1957, i tak se ale hrál dlouho po vánocích, country hitparádu vyhrál a na popové byl 6.

Decca se rozhodla hit Jingle bells rock vydat znovu před vánoci 1958, a zase měl úspěch. Mezitím měl ale Bobby Helms několik dalších úspěšných písní v horní desitce hitparády: Just a little lonesome nebo Jacqueline. V roce 1960 měl úspěch s písní Lonely River Rhine a znovu s Jingle Bells Rock. Decca tento singl otloukala pak ještě znovu o vánocích 1962 – a zabral zase spolehlivě. Novinky Bobbyho Helmse už ale takový úspěch neměly – ale na hitparádové povědomí to i v prvních rocích šedesátých let stačilo.

Po celá šedesátá léta pak Bobby Helms v poklidu vydával singly i LP desky a vystupoval na koncertech i v televizních pořadech a jeho písně se umisťovaly ve střední části hitparády. Byl spolehlivým a osvědčeným hostem v nejrůznějších show a jeho mírný úspěch byl i dlouhou dobu v sedmdesátých letech jistotou. Poslední desku natočil v roce 1983.