Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Proglas v týdnu od 30. ledna

úterý 31. ledna od 19.15 h
V úterý 31. ledna vysíláme v rámci pořadu Jak se vám líbí rozhovor s klavíristou a zpěvákem Frédérikem Fortesem, Francouzem, který své texty píše v okcitánském jazyce. Tato románská řeč, kterou hovořili například středověcí trubadúři, se přes hegemonii francouzštiny nadále rozvíjí. Fortes bude v pořadu hovořit mimo jiné o posunu vnímání tohoto jazyka ze strany francouzských úřadů. Zatímco jeho prarodiče byli ještě za používání tohoto "nářečí" ve škole trestáni, dnes mají obyvatelé jižní Francie možnost učit se v okcitánštině od mateřské školy až po univerzitu. V pořadu si budete moci poslechnout několik skladeb z Fortesova alba Comedia. Novinku Gibraltar zpěvák připravuje na letošní jaro.

středa 1. února od 19.15 h
Jedním z nejzáslužnějších vydavatelských počinů loňského roku je vydání dvojalba Works/Věci skladatele, klavíristy a šansoniéra Jiřího Bulise. První disk obsahuje 45 šansonů v podání autora i dalších interpretů (Jan Vodňanský, Marie Rottrová, Marta Kubišová a další). Na druhém CD najdete 36 velmi různorodých instrumentálních skladeb – od jazzových miniatur přes scénickou divadelní hudbu až po televizní a filmové melodie. Jiří Bulis sice pocházel z Chomutova, avšak velkou část svého života prožil na Moravě. Studoval hudební výchovu na pedagogické fakultě v Brně a také skladbu na JAMU. V roce 1963 začal spolupracovat s chomutovským Divadlem v podloubí, o 10 let později začala jeho spolupráce s brněnským Divadlem na provázku (kde v několika inscenacích působil i jako herec a často jako klavírista). Napsal hudbu pro více než 30 televizních inscenací a filmů (například pro řadu dílů oblíbeného cyklu Bakaláři). Vedle toho Bulis skládal písně a šansony – často na texty českých i světových básníků. Jiří Bulis zahynul při autonehodě v roce 1993. Bylo mu 46 let. – Dvojalbum Věci ve vysílání Proglasu představí ve středu 1. února vydavatel Vuk Kratěna z vydavatelství Wolf Records.

čtvrtek 2. února od 19.15 h
Hosty pořadu budou členové skupiny Facing West Trio Rudy Horvát (kytara) a Tomáš Mohr (bicí). Kapela vznikla v Ostravě v roce 2002. Věnuje se modernímu jazzu a fusion a až na výjimky hraje výhradně vlastní skladby kytaristy Horváta. Třetím členem je švédský basista Ulf Gjerdingen. Skupina rok po svém vzniku, v listopadu 2003, vyhrála hudební soutěž Setkání kytaristů. Součástí první ceny byla jednak možnost účinkovat na festivalu Colours Of Ostrava, jednak tři dny zdarma v nahrávacím studiu Citron. Tam trio loni v lednu natočilo své první album s názvem Long The Way To Back.

pátek 3. února od 19.15 h
V listopadu vyšlo nové album kytaristy Štěpána Raka nazvané Chvála čaje. Obsahuje 22 instrumentálních skladeb, inspirovaných jednotlivými druhy čaje (Irský čaj, Vietnam, Jasmínový čaj, Ceylon, Turecký Rize apod.). Autor se nechal inspirovat specifickými vůněmi a rozmanitostí chutí. Prostřednictvím své fantazie a inspirace nás provede Sibiří, Kašmírem, Indií a Orientem, avšak dostane se i na "domácí " Čaj K. H. Máchy. Jak uvádí oficiální tisková zpráva, "jednotlivé skladby jsou koncipovány jako kontrastní, virtuózně pojaté kytarové kreace, zahrnující nejrozmanitější zvukové a výrazové možnosti kytary jako nástroje. Na jedné straně nechává autor vyniknout krásným kantilénám v podobě tolik oblíbených čajů, jako jsou čaj jasmínový nebo exotický yogi, na straně druhé pak proniká do nám tolik vzdálených krajů a přibližuje tak podivnou atmosféru zemí půlměsíce". Rozhovor se Štěpánem Rakem – nejen o čajích, ale také například o loňských oslavách kytaristových 60. narozenin – vám nabídneme v pátek večer v pořadu Jak se vám líbí.

sobota 4. února od 15 h
Blaf je skupina z Jablunkova, severovýchodní výspy naší republiky. Hraje směs country a bluegrassu a zpívá svérázným nářečím na pomezí češtiny a polštiny. Rozhovor s členy Blafu Tomášem Tomankem (housle) a Honzou Pazderou (kytara) opakujeme v sobotu 4. února odpoledne. Řeč bude o novém albu Pop-jewki, o 20 letech existence kapely a také o islámu a vietnamských obchodnících.

sobota 4. února od 19.15 a úterý 7. února od 16.55
Na únor a březen připravila hudební redakce Proglasu několik hodinových profilů významných osobností světové populární hudby. Sérii odstartuje v sobotu 4. února pořad o kytaristovi mexického původu Carlosu Santanovi a především o jeho nejnovějším albu All That I Am.