Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Psalteria dokazuje, že folklór má k sobě blízko

Unikátní výlet po lidové hudbě dvanácti evropských zemí nabízí čtyřčlenná dívčí kapela Psalteria. Na albu s názvem Balabile procestovala celou Evropu křížem krážem a mimo jiné přinesla důkazy o tom, že i když folklór odráží charakter a temperament té které země, mnohé je mu společné.

Předpokládejme, že folklór vychází z lidské potřeby scházet se a zpívat. Tudíž mu je cizí jakýkoli kalkul, podbízivost, snaha zalíbit se. Lidová hudba jde od srdce a vychází z nutnosti vyzpívat své radosti i bolesti. Proto je folklór tolik čistý, upřímný, silný, opravdový. A je úplně jedno, zda vznikl na Moravě nebo ve Finsku.

Tak to je, alespoň pro mne, základní poselství Psalterie, kvarteta hrajících a v příslušných jazycích zpívajících žen. Množství jejich výrazů je nepřeberné, sborový zpěv se rozpíná od všestrhávajícího uragánu k lehkému, hladícímu větříčku. Společně to rozjedou již úvodní galicejskou Tua nai é meiga, v níž kytara, cistra, buben a šalmaje podmalovávají výrazné, skvěle sehrané vokály.
 
Následuje klidnější makedonská Nazad, nazad, mome Kalino, kterou střídá akordeonem ozdobená a vygradovaná polská píseň Świeci miesiac świeci. Další důkaz, že Poláci k nám svým naturelem mají hodně blízko, zvláště při srovnání s moravskou skladbou Já bysem zpjívala.

Zato Finové (Oi dai) jsou úplně jinde, liší se atmosféra, rytmus i melodika. Francouzská skladba je harmoničtější, irská táhlejší, sentimentálnější. Bulharům, pochopitelně, temperament neschází. Hluk, křik, silné emoce. Španělsko a jeho část Katalánsko překypují sluncem, dobrou náladou a hravostí.

Co skladba, to jiná atmosféra. Všechny však Psalteria dokáže přesně vystihnout. Mistrovské a z hlediska interpretace jistě náročné miniatury. Přesto vyznívají lehce, přesvědčivě, samozřejmě. Skupině se podařilo vhodně poskládat současné i staré nástroje a šťastnou ruku měla i při výběru sedmičky hostů. I oni mají velký podíl na tom, že muzika Psalterie dává jasnou odpověď na otázku, proč je world music v dnešním přetechnizovaném světě tak populární.

Psalteria: Balabile, Black Point music, říjen 2005. 44:11 minut

1. Tua nai é meiga, 2. Nazad, nazad, mome Kalino, 3. Świeci miesiąc świeci, 4. Já bysem zpjívala, 5. Oi dai, 6. Je suis la mort des hommes, 7. Herr Mannerlig, 8. Nina de la sal, 9. Monday morning, 10. Aj da idem Jano, 11. Jovano, Jovanke, 12. Muneira vella de mórdomo.