Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Na moll, čtvrtek 25. května

Až sluch i oči přecházejí. Tak přesně takhle hraje PACORA trio složené ze tří vynikajících muzikantů: Stano Palúcha (housle), Róberta Ragana (kontrabas) a Marcela Comendanta (cimbál). Když se před tuhle trojici postaví Zuzana Mojžíšová, renomovaná slovenská zpěvačka, je výsledkem hudební hostina neobyčejně rozmanitých chutí.

Zuzana MojžišovaKouzelnickou techniku Stano Palúcha čeští posluchači dobře znají, vždyť se tento houslista světové úrovně podílel na deskách Druhé trávy či Teagrassu. Se stejným nasazením a bravurou ovšem hraje i zbytek tria: sledovat paličky v rukou moldavského cimbalisty Marcela Comendanta je prakticky nemožné, tak rychle se míhají. Zuzana Mojžíšová pak disponuje nádherným hlasem, který uchvátil posluchače těsně po roce 2000, kdy na našich festivalech pravidelně hostovala skupina Jej družina. V současnosti se Zuzana vydala na sólovou dráhu, často ji doprovází právě PACORA  trio – vzniká tak pozoruhodná symbióza slovenského folklóru, swingu a jazzových improvizací. V pořadu zazní skladby Lietala, behala, Staré dievky a Vínečko.

duo ŽambošiFolklórní inspirace budou leitmotivem celého vydání pořadu Na moll. Zachytit je totiž můžeme i v hudbě dua Žamboši, byť je Jan Žamboch spojován hlavně s jazzovými postupy, s lichými rytmy. Jenže křehká skladba Zaříkávání pramene na text Donáta Šajnera je přesvědčivým důkazem toho, že i v Honzově tvorbě lidové inspirace najdeme.  Žamboši míchají ve své tvorbě písničkářskou angažovanost s poezií i humornými slovními hříčkami. Hrátkami s češtinou  je ostatně typická skladba Na lovu, za pozornost ovšem opět stojí  hudební doprovod: možná že už se vzdaluje z Valašska, stále však tato polka nezapře středoevropské hudební cítění.

O folklóru bude řeč i v reportáži, která tentokrát vznikla na půdě ČR Brno, v pracovně Jiřího Plocka, čerstvého držitele Anděla v kategorii „world music". Zbrusu nový videoklip natočila výtvarnice Barbora Skřítecká a Tomáš Zeno Václavík na píseň On a ona. Práce na této animované miniatuře trvaly několik měsíců a na mnohovrstevnatém, gagy přeplněném obrazu je to znát. Pokračování bude mít i divácká hitparáda Top na moll a konečně dojde i na oslavence – archivní ukázkou si připomeneme narozeniny Dalibora Štrunce, kapelníka skupiny Cimbal Classic  a dlouholetého cimbalisty skupiny Javory. Magazín uvádí Barbora Koudelková.

Další veřejné natáčení pořadu Na moll proběhne 31. května v Brně: studio Typos, ul. Jezuitská. Sraz zájemců je v 18.45 před vchodem do televize, místa si rezervujte předem na mailové adrese namoll@ceskatelevize.cz. Vstup je zdarma. A co Vás čeká tentokrát? Legenda českého písničkářství Vladimír Merta si pozval jako svého hosta Karla Vepřeka.

Na moll
čtvrtek 25. května, ČT 1, 23.25
pátek 26. května, ČT 1, 03.10
neděle 28. května, ČT 2, 07.10