Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jak bylo v Bystřičce?

Jedním slovem – vlhko. Zapršelo asi 3x během sobotní části festivalu, ale všechna čest – diváky to neodradilo, nejenže přišli, ale i vytrvali. A řekl bych, že jich o moc méně než loni, kdy bylo počasí víc než slušné, nebylo.

Hovořím o 8.ročníku festivalu Starý dobrý western, který se konal 4.a 5.8.  na přehradě Bystřička (obec stejnojmenná) u Vsetína. Hrálo se v sobotu opět na dvou scénách – scéna na pláži byla tématická – hrály tam bluegrasové skupiny: Taurus, BG shadows,Podjezd revival, Vrkoč, Špunt, Taverna, Mean time, Křeni, Minaret, Sváťa Kotas band a Bluegate. A abych nepředbíhal – páteční večer patřil na hlavní scéně na letním kině pro změnu slovenským skupinám.

letní kinoSobotní hlavní koncert začal v 11 hodin třičtvrtěhodinovou poslechovou diskotékou kapelníka pořádajících Gymplerů Martina Kožicha a mé maličkosti, ve které jsme stručně provedli první návštěvníky historií country – docela příjemný experiment na úvod.  A pak už nastupovaly kapely a hlediště se zaplňovalo. Zahájila veselá místní Kanálka s parodiemi a vlastními veselými písněmi. Pokračovala Chvilka poezie, která se věnuje náročnější syntéze blues a country, a po ní přišli na řadu Wabi Daněk a Miloš Dvořáček – v tu dobu muselo být na scéně na pláži asi úplně prázdno – jinak diváci průběžně přecházeli mezi oběma scénami. Další Gde Billi Boys jsou sestaveni z různých vsetínských kapel, mimo jiné i z Gymplerů, z muzikantů, které úplně „domovská" kapela nestačila vyčerpat. No… hráli muziku spíše unylejší, jako by jim spíš energie moc nezbývalo…  Psanec Kid a spol předvedli tradiční i moderní country a od brněnské Country asociace a starosty obce Bystřička dostali ocenění za přínos k žánru. Následoval převážně bluegrassový Drive, dělající čest svému jménu a po něm Stráníci s Mirkem Ošancem (spolu s ním jsem také celý koncert uváděl) – hráli písně tria PPM a získali také ocenění diváků.

Další vystupující, Blueground, je kapela sestavená z členů bluegrassových kapel, které také domovské kapelyúplně nevyčerpávají. Nehraje bluegrass, ale moderní country a  bylo znát, že těmto muzikantům energie a nápady přebývají (namátkou – bratři Mikulášové, Z.Bureš v neobvyklé úloze steelkytaristy apod.) – muzika to byla živá a dynamická, pro mě asi největší překvapení. Vřele Blueground doporučuji! A to už přišla osmnáctá hodina a další sólista+doprovodný kytarista: Hana Horecká. Takto skoro sólově jsem jí slyšel poprvé a přeji jí i posluchačům aby v této formě vytrvala -  některá hlušší místa (spočívající spíš v tom, že některé písně prostě v sólo podání nevyznějí) tam přeci jen zatím místy byla. Ale Věra Martinová takováto místa mívala ve své době také. Hana Horecká si pak zazpívala i s domácími Gymplery, kteří byli naprosto suverénní ve výběru klasiky z oblasti country – a řekl bych (neb jsem je rok živě neviděl a neslyšel) – že byli v podstatě větší pohodě než loni.

Nu a pak už přišel večer a s ním i sestava, která vedla až k vrcholu festivalu: Vabank Unit předvedl dobrý standard své tvorby ( já si uvědomil, jak dlouho už je posloucháme – od roku 1988!),  možná trošku univerzálně nacvičený, a připravil půdu pro Taxmeny. Ti hráli více klasiky své i obecně countryové, ale ani na military country (kterémužto termínu se během mého představování a jejich drátování stihli vehementně bránit) nezapomněli. Dostali také ocenění od Country asociace a byli myslím příjemně překvapeni. Po Taxmenech přišli Rangers – od Pikovic, kde jsem je viděl a slyšel naposledy udělali značný krok vpřed v důvěryhodnosti a autentičnosti projevu – anebo jim prostě Bystřička sedla víc než Pikovice. Skoro, skoro staří dobří Rangers to byli. Finále tvořil Petr Spálený, který už tuším podruhé na Bystřičce publikum naprosto dostal. Osobně mi trošku nesedl místy tvrdší zvuk doprovodu, než jak mám jeho písničky naposlouchány, ale publiku to nevadilo. Skoro se mu nepovedlo odejít z pódia.

O zvuk se staral František Petřík se dvěma  pomocníky a šlo jim to rychle, takže jsme s Mírou Ošancem  ani moc nemuseli improvizovat, pro oko diváka byly nachystány i ukázky country tanců v podání dětské skupiny Ruty Šuty z Kelče. Navzdory počasí se tedy festival opět vydařil.