Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Ondrášova legenda staví na dramatičnosti a silném vyznění

Legenda o slezském zbojníkovi Ondrášovi v ničem nezaostává za možná známějšími příběhy Jánošíka či Nikoly Šuhaje. Je stejně dramatická, napínavá, plná lidskosti i tragického, nikoli však bezvýchodného vyznění. Ondráš, Dorotka, Hana, Juráš a další postavy tohoto silného příběhu se stali životní láskou charismatického zpěváka, skladatele a multiinstrumentalisty Tomáše Kočka.

Ten o nich skládá písničky, natočil samostatnou desku, promluvil v televizi. A aby toho nebylo málo, stál u zrodu hudebně-divadelního projektu Ondraszek – Pan Łysej Góry (Ondráš – pán Lysé hory), který v loňském roce připravila Polská scéna Těšínského divadla. Režie se ujal Bogdan Kokotek, hudby Tomáš Kočko a překladu do polštiny Renata Putzlacher.

obalA právě tato trojice stála u zrodu interaktivního CD a DVD kompletu, které před prázdninami vydala firma SolisArt. CD obsahuje písně, které v tomto představení zazněly, DVD pak pořad České televize Písnička o Ondrášovi, dokument Ondraszek – Pan Łysej Góry s úryvky z divadelní inscenace a řadu kvalitních bonusů.

DVD má především vzdělávací rozměr, album pak také umělecký. Skladby beskydského patriota, jak již několikrát dokázal na sólových deskách, patří k tomu nejlepšímu, co český folk či chcete-li world music nabízí. Jsou nápaditě vystavěné, melodické, mají spád a tempo, mění nálady.

Pro divadelní představení využil Kočko většinou písně, které již zachytil na svých sólových albech. Zde je však nezpívá on, ale polští herci. Takže polsky a tento měkký a nesmírně libozvučný jazyk se ke Kočkově melodičnosti náramně hodí. Herci nepřehrávají, slouží písničce a jdou po vyznění. Velice citlivě zpívá Hana i Dorotka, hodně poloh střídá výrazný Ondráš, Jurášův zpěv působí velmi emotivně, magickou sílu prokazuje hlas kněze.

Pestrá a barevná hudba, pohybující se od skočných pasáží po modlitby, je prokládána dialogy či monology z představení. Vzájemně se neruší. Naopak, zvou a přímo vábí ke zhlédnutí hry. Tu už ale bohužel Těšínské divadlo na svém repertoáru nemá. Ale třeba po úspěchu (moc by si ho zasloužil) tohoto nápaditě vypraveného kompletu … Kdo ví?

Tomáš Kočko, Renata Putzlacher, Bogdan Kokotek: Ondraszek – Pan Łysej Góry, SolisArt, červen 2006. CD-66:11

Skladby na CD: 1. Prolog – Wychodźże słoneczko,  2. Kolybej sie, 3. Zmiłuj się nad nami, 4. Świynty Jón, 5. Z ziemi, 6. U milej, 7. Wy frydeccy panowie, 8. Pod jaworem, 9. W karczmie, 10. Zbujnicki zwyrtek, 11. Intermezzo – Rogato noc, 12. Huczy góra, 13. Już słoneczko, 14. Furmani, 15. Wiosna, 16. Zahuczały Beskidy, 17. Dies Irae, 18. Żegnaj góro, 19. Zbujnicki zwyrtek II, 20. Epilog – Przeszła srogo zima.