Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Proglas v týdnu od 29. října 2007

pondělí 29. října 2007
Brána je soutěž v interpretaci trampské, folkové a country písně i dalších žánrů pro děti a mládež do 18 let, kterou každý rok pořádá Česká tábornická unie. Soutěží se v kategoriích jednotlivců a skupin, přičemž vlastní tvorba dětí není nutná, ale je vítána. Někteří mladí interpreti, kteří prošli Bránou, byli později úspěšní i na festivalech „pro dospělé". Jmenovat můžeme například Jeronýma Lešnera nebo skupinu 16 strun a šmytec. Na letošní jihomoravské kolo a také na celostátní finále Brány přijdou do Proglasu pozvat organizátoři festivalu Pavel Krejčí a Zdeněk Jedlička z České tábornické unie. Rozhovor s nimi povede redaktor dětských pořadů Proglasu Luděk Strašák.
 
úterý 30. října od 19.15
Slovenský kytarista Miloš Železňák postupně prošel několika rockovými, akustickými, jazzrockovými a jazzovými kapelami a nyní se – vedle koncertování se Zuzanou Homolovou – věnuje svým sólovým projektům. V Jak se vám líbí nám představí své nové písňové album Balady a piesne, na kterém vedle autora hudby Železňáka účinkují kontrabasista Peter Oberlander, bubeník Jakub Hittrich a zpěvačka Mirka Sandtnerová. Autorem většiny textů je Štefan Baláž, album obsahuje i jednu zhudebněnou báseň českého básníka Jiřího Žáčka ve slovenském překladu. V závěru pořadu si krátce představíme také nové CD jazzového Miloš Železňák Tria.

středa 31. října od 19.15
Písničkář Zdeněk Hamřík z Mohelnice dlouhodobě spolupracuje s o generaci starším kolegou Petrem Rímským, autorem několika příruček pro kytaristy. Oba muzikanti společně organizují kytarovou školu a od roku 2006 spolu občas koncertují. Především na své nejbližší koncertní turné vás oba pánové pozvou v pořadu Jak se vám líbí ve středu 31. října. Zdeněk Hamřík i Petr Rímský budou hrát ve studiu živě, otázky jim bude klást Radka Rozkovcová.

čtvrtek 1. listopadu od 19.15
Two Basses je společná skupina baskytaristů Tomáše Kedziora a Zdeňka Růžičky, které doplňuje bubeník Radim Ilek. Tomáš pracuje řadu let jako rozhlasový moderátor, hrál v instrumentální jazzrockové kapele The Jabberwocky a krátce byl členem folkového A. M. Úletu. Zdeňka můžeme znát z folkrockové skupiny Duffy, z několika rockových formací a také ze sólového projektu Based On Bass, se kterým zvítězil na Muzikus Guitar Festu. Radimovy bicí jste mohli slyšet také na albu olomoucké folkové skupiny Spirit a dalších projektech. Ve čtvrtek 1. listopadu budou Two Basses hrát živě ve studiu Proglasu.

pátek 2. listopadu od 19.15
Své nové album přijdou do studia představit členové křesťanské rockové skupiny Michael. Tu založil zpěvák a kytarista Michal Holas, který se po návštěvě koncertu jisté metalové kapely rozhodl vytvořit protipól. Po několika sestavách a změnách názvů vykrystalizovala současná skupina Michael v roce 2002. Vedle kapelníka Holase ji tvoří bubeník Béďa Hájek, kytarista Kamil Mikula, hráč na klávesy Michael Minář a basista Miloš Hubálek.

sobota 3. listopadu od 15.00
Přinášíme reprízu rozhovoru s členy baskické skupiny Tapia eta Leturia. Jedná se o čtveřici výborných muzikantů, kteří hrají baskický folklór v moderním pojetí. Mistr akordeonu Joseba Tapia a virtuózní hráč na tamburínu Xabier Leturia spolu vystupují od roku 1984 a účinkovali už na všech možných scénách od poutí po koncertní haly a rockové i folkové festivaly v mnoha zemích. Jako první obohatili tradiční spojení knoflíkové harmoniky a tamburíny o nové nástroje a zvuky. V současné době vystupují jako kvarteto společně s mandolinistou Arkaitzem Minerem a s klavíristou Txusem Aranbaru.

sobota 3. listopadu od 19.15 a úterý 6. listopadu od 16.55
V dalším vydání týdeníku Slyšte, lidé! se budeme věnovat zpěvačce Pavlíně Jíšové. Připomeneme si její účinkování ve skupině Nezmaři, spolupráci s Michalem Tučným nebo se skupinou Weekend i starší sólová alba. Především se však budeme věnovat aktuálnímu albu Andělé jsou s námi, které Jíšová letos natočila společně s kytaristou Pavlem Malinou, kontrabasistou Pavlem Peroutkou a několika dalšími hudebními přáteli.