Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

JAKÁ BYLA ZAHRADA 2002? (II. část)

… aneb největší festival v našich žánrech slovem, obrazem, zvukem i pohybem. Pro kratší dobu stahování jsou od sebe jednotlivá videa rozdělena, pro lepší zážitek je audio stopa v kvalitě 128 kbps.

„Každej mi tu poradí, co si mám vzít na sebe, abych se vyškrábal až nahoru do nebe…“, rapovala skupina Bezefšeho – což bylo jako hudební vtípek pěkné, ale na hlasující diváky v amfíku to (soudě dle výsledného 19. místa) očekávaný dojem neudělalo.

Velký ohlas zaznamenala Devítka. Kapelník Honza Brož se dokonce nechal slyšet, že publikum na Zahradě je „fanaticky pozitivní“. Na videu se můžete přesvědčit, zda má Jindřiška Petráková kolem hlavy svatozář (holky od koní).

VIDEO: čas 1:14, velikost 3.6 MB

Jablkoň byla jako vždy virtuózní, nespoutaná a originální. Jako jednu z mála kapel na naší scéně poznáte Jablkoň už když si na pódiu nainstaluje bicí soupravu.

Hledání správného názvu kapely bývá často problém. Měl by být trefný, originální, případně vtipný a taky dobře zapamatovatelný. Jeden z mých soukromých objevů Zahrady 2002 se s tímhle úkolem příliš nepáral. Kapela se jmenuje jednoduše Šnek & spol.

Pavel Dobeš s Tomášem Kotrbou byli jedněmi z množiny písničkářů či dvojic v hlavním programu, kteří vyplňovali prostor, kdy se za maskáčovou oponou zvučila větší kapela. Když po zaznění prvních akordů Jarmily publikum obřadně vstalo a muži začali salutovat, poprskal Dobeš smíchy a překvapením mikrofon. No co, zase další vtípek Radka Havla.

VIDEO: čas 0:37, velikost 1.8 MB

To Jaroslava Hutku (s Radimem Hladíkem) lid tak vřele nepřijal, byť Hutka opravdu zářil (a to doslova – díky osvětlení). Snad za to mohl výběr poněkud komorního repertoáru, těžko očekávat, že si rozjaření tanečníci pod pódiem budou broukat „Ten tichý hřbitovní nářek větru…“.

V tuto chvíli je pod pódiem v amfiteátru ještě relativní klid nebo chcete-li, pohoda. Až se setmí a přehlídka nabere obrátek, nebude tu skoro k hnutí.

K výstředním estrádám Semtexu je jakýkoli komentář nedostačující. To se musí vidět (nebo radši nevidět?) a každý nechť si udělá obrázek sám.

VIDEO: čas 0:55, velikost 2.7 MB

Jen v časných odpoledních hodinách, kdy v programu hlavní scény účinkovaly krtečkůchtivé kapely, se nechaly v amfiteátru zahlédnout takto prázdné lavice. První řady však byly zhusta obandážovány igelity s nápisy „Obsazeno“ – i to je festivalová „kultura“.

Mistr zvuku, který s sebou na festival nedokáže mimo hracího aparátu přivézt i světla, v dnešní konkurenci neobstojí. Tým Mirka Hrona je dramaturgova dlouhodobě osvědčená volba.

Kapela Pětník sympaticky zařadila do svého playlistu stařičkou písničku Mikiho Ryvoly Poslední míle, která byla už před dvaadvaceti lety zaznamenána na LP Porta 1980. Na videu je k vidění úprava v podání loňského držitele Krtečka.

VIDEO: čas 1:26, velikost 4.2 MB

Jura Pavlica s Hradišťanem patří tradičně ke zlatým hřebům večerního programu. Přemýšlím, zda se vůbec může někdy oposlouchat Modlitba za vodu…

Ačkoliv během úvodních dnů festivalu spadla nějaká ta kapka, celkově se Zahrada 2002 zapíše do paměti návštěvníků jako letně horká. Na obrázku jsou pod pláštěnkami schovaní příznivci Žofie Kabelkové.

David Jirků