Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

PRVNÍ SOUTĚŽNÍ DENKoncert pro Krtečky I. – čtvrtek 5.7.2001 – amfiteátr

Když bych se tak probrala internetfolkovými články z různých festivalů, předkol a konkursů, vidím, že jsou všechny více méně stejné – kapela, hodnocení, kapela, hodnocení. Ale jak jinak psát o soutěži? Odbýt kapely, které mne nepřesvědčily o tom, že bych jim měla dát hlas, rozpočítavadlem? Folková Fregata, trampský Magison, folková Kvinta, trampský Přístav; Onen svět a Pexeso, folk anebo folkrock jsou! No to je tedy blbé…

Trampové jsou letos zastoupení nezvykle silně. Je to s podivem, ale dobře tomu. Lidé už jsou zřejmě přeposlouchaní všelijakých experimentů a mimožánrových výletů folkových kapel a hledají si cestičky zpátky k té (v dobrém slova smyslu) jednoduché muzice. Čím si pak ale vysvětlit oblíbenost vokálních kapel, které každoročně získávají Krtečka? Jejich barvy hájil ve čtvrtek osamoceně pražský Pětník. Ale udělal podstatnou chybu – vybral pomalejší písně. A ty u různorodého zahradního publika nevyhrávají, byť by byly nejprecizněji provedené. Trampské Tempo di vlak to pochopilo, a tak přestože na Zahradě většinou folk trampárny válcuje, Ostraváci si svými staromilně trampskými písničkami amfiteátr podmanili. O něco větší aplaus pak už měla jen Strašlivá podívaná z Plzně, o kterých jsem po jejich excelentním vystoupení na jarním IF Jamu ani trochu nepochybovala. Písničky Strašlivé podívané jsou melodické, je to valivá muzika, která se bez problémů prosadí i na velkých prostranstvích.

A už se nabízí „na rozdíl“. Na rozdíl od Chesedu, kterému masy asi hlasy nikdy dávat nebudou, i když jde o opravdovou hudební lahůdku. Lahůdku s novou houslistkou a skoro novým CD, které vydalo renomované nakladatelství Indies. Lidé však místo toho dávají hlasy triu mužů v letech s názvem Švorc. Pozorujíc okolní reakce jsem si tak trochu udělala o publiku obrázek. Část lidí se smála jejich laciným vtipům, plácala se do stehen, část naopak nechápala, jak se někdo může tak prostoduchému humoru smát a jaká asi musela být konkurence v kraji, odkud postoupili.

Náladu si pak spravím vzpomínkou na vystoupením královéhradecké romské skupiny Terne čhave (jsem sice trochu patriot, ale oni jsou vážně dobří!!!) a kapely Fontanela, která celé soutěžní odpoledne otevírala. Hrála v podstatě folkové texty naroubované na bluesovou muziku. Ta trocha syrovosti před nákladem vypilovaných vícehlasů, pod kterými vždy nemusí být zajímavá píseň, byla velice příjemným zpestřením a zároveň i překvapením, neboť jsem Fontanelu jako jednu z mála kapel předtím neznala.

Podle sledování diváků, kteří během koncertu i po skončení vhazovali hlasovací útržky do připravených beden, má největší šanci na Krtečka Strašlivá podívaná a Tempo di vlak. A asi i kapela Švorc…

Lucka Jirků

Lucka Jirků